آموزش طراحی سازه های فولادی – رایگان و به زبان ساده

در این مطلب کمی درباره انواع رنگ ساختمانی توضیح می دهیم و پس از آن با معرفی برندهای معروف رنگ ساختمان ایرانی، شما را در انتخاب بهترین و زیباترین رنگ ساختمان راهنمایی میکنیم. فرقی نمیکند که سازه شما چه اندازهای دارد با توجه به ظرفیت تولید بالای شرکت ما، شما میتوانید هر اندازه اسپیس که میخواهید را خریداری و یا اجاره کنید و از آن بهره ببرید. مواد آزمون نظام مهندسی برای رشته های مختلف قبل از برگزاری آزمون توسط این سازمان اعلام می شود و داوطلبان می توانند با مطالعه منابع و مباحث مربوطه خود را برای شرکت در آزمون آماده کنند. در آشپزخانه ها حتما باید از رنگ روغن استفاده شود که بتوان راحت آن ها را شست چون آشپزخانه محیطی است که به شدت در معرض چربی و مواد غذایی قرار دارد. یک معمار داخلی ساختار مواد و مصالح را میشناسد و پیشنهاد استفاده از مصالح را با توجه به سبک و فضای کاربردی میدهد. با توجه به اینکه ستون های این قاب نسبت به سایر سیستم ها مقاطع بزرگتری دارن، در قاب های خمشی فضای مفید کم تره، وزن سازه بیشتره وهزینه ساخت بالاتره. سختی جانبی قاب های خمشی نسبت به بقیه سیستم ها کمتره (انعطاف پذیری بالایی داره🤸♂️).

هدف در طراحی ایجاد ارتباط بیشتر بین ساختمان و شهر در جهت درک چند بعدی ساختمان از نقاط مختلف شهر بود به گونه ای که به زوایای مختلف دید انسان از شهر احترام گذارده شود و بتوان یک کیفیت چند بعدی را در ارتباط بین ناظر و ساختمان ایجاد کرد بر اساس این خواسته ابتدا شبکه هندسی منظمی از تحلیل شهر به وجود آمد و سپس شبکه بر اساس دیدهای شهری بر اساس هندسه ای که حداکثر دید چند بعدی را در شهر بتواند خلق کند، شکل گرفت و در مرحله ی بعد هندسه منظمی کل حجم را شکل داد که در سازماندهی درونی فضاها نیز کشیده شد. باتوجه به رو به رشد بودن قیمت مسکن در چند سال اخیر، سازندگان نباید نگران دیر فروختن ساختمان باشند، زیرا اگر در طی یک سال قیمت ملک بالا برود، با قیمت بالاتری می توانند ملک خود را بفروشند و درآمد بیشتری را کسب کنند. آیا اگر سیستم قاب خمشی بهمراه دیوار برشی یا قاب مهاربندی بود میتونیم بگیم این سیستم دوگانه است؟ این دیوارها نتنها در شرایط اجرای درست، عملکرد بسیار مطلوبی از خودشون نشون داده اند، بلکه در مواردی که دیوار برشی با جزییات دقیق اجرا نشده ولی در ساختمان به تعداد کافی دیوار برشی در نظر گرفته شده ساختمان در برابر زلزله فرو نریخته است.

فناوری این فرصت را برای افراد به وجود می آورد که در زمان ها و محیط های مناسب تری کار کنند. یک وضعیت کنترل (Control State) وجود دارد که اطلاعات درون ثبات را با وجود این که پالسهای ساعت به طور مرتب اعمال میشوند، بدون تغییر نگه میدارد. بار زنده در واقع باری است که به صورت دائمی نیست و در حین بهره برداری از سازه و ساختمان توسط افرادی که در ساختمان رفت و آمد می کنند و غیره به آن اعمال می شود. در همين راستا مرکز تحقيقات ساختمان و مسکن مطالعات مقدماتي بر روي يک نوع از قالب هاي عايق ماندگار حفره دار انجام داده است.در مطالعات صورت گرفته به منظور ارزيابي عملکرد ديوار ساخته شده با اين روش، آزمايش بارگذاري درون صفحه اي رفت و برگشتي انجام شده است و ميزان نيروي اعمالي و تغييرمکان هاي نقاط مختلف ديوار ثبت گرديده است.همچنين مطالعاتي در مورد مقاومت برشي اين سيستم ، ظرفيت اين سيستم در بارگذاري جانبي و پاسخ و کارايي اين سيستم در بارگذاري سيکليک انجام شده است. در مرحله بعدی طراحي سیستم سازه ای با دیوار باربر اين مدلها که ارتفاع آن ها متفاوت بود با استفاده از نرم افزار ETABS انجام شده و پس از انجام روند تحقیق که در اینجا فرصتی برای بیان آن ها نیست نتایج در مورد سیستم سازه ای با دیوار باربر جالبی بدست آمد که در زیر به مهمترین آن ها اشاره میکنیم.

با کمی دقت و رعایت یکسری نکات در معماری ساختمان می توانیم، طراحی ساختمان مسکونی خود را به بهترین شکل ممکن تغییر دهیم، طراحی معماری ساختمان زیرنظر بهترین معماران کشور یکی از خدمات هلدینگ ساختمانی سپنتا میباشد که در این مقاله به شرح کامل آن خواهیم پرداخت. ورودی یکی از عناصر حایز اهمیت نما در ساختمان است که محل و اهمیت طراحی آن به شکل مستقیم نمایانگر نقش و عملکرد ساختمان است. تادائو آندو شناختهشدهترین معمار ژاپنی است که به معماری شاعرانه و بهرهگیری از عناصر طبیعی مانند نور و آب مشهور است. نور زیاد در اتاق تلویزیون هم مشکلات خاص خودش را دارد که باید تنظیم شده و بر اساس اصول طراحی ساختمان باشد. بخصوص در یک دفتر اداری، نور طبیعی می تواند انرژی بیشتری به کارکنان آن محیط ببخشد. با این حال حتی دفتر کاری و شرکتی که هیچگونه تجارت الکترونیکی انجام نمی دهد، گهگاهی به ارسال اسناد و آیتم های دیگر نیاز پیدا میکند. اقلیم منطقه از دیگر مواردی است که باید در طراحی نما مورد توجه قرار گیرد. مکان مورد علاقه این سگ ها برای زندگی، مناطق استخرگونه است. این فولاد زنده اونقدر سبک و انعطافپذیره که میشه ازش لباس تهیه کرد و پوشید. تازه علاوه بر استحکام بالاش، در مقایسه با فولاد بسیار سبک تر و انعطاف پذیرتره، برای همینم به فولاد زنده معروفه.

این شرایط و سبک زندگی که اکنون داریم تناسبی با باورها، تاریخ و جغرافیای ما ندارد. همانطور که گفته شد انسانها از گذشته برای ساخت و ساز و بهبود زندگی خود به رفتارهای طبیعت نگاه میکردند. طبق دو تعریف فوق، مراد ما از سبک زندگی عبارت است از روشهای تعامل با خود، دیگران، طبیعت و خدا در یک محدودهی زمانی میان مدت و پهنهی مکانی قابل توجه. ارتفاع سدهاشون به دو متر هم میرسه. اونا بعد ازسد ساختن، با خزه ها سدهاشون رو تقویت میکنن. اونا با استفاده از خاک و ترشحات دهنشون آجر میسازن و با روی هم قرار دادن این آجرها، نصف خونشون رو زیر زمین و نصف خونشون رو روی زمین میسازن. اونا در واقع خونه میسازن نه سد. برج دو قلو منامی یکی دیگر از نمونه ساختمان های معماری پایدار در جهان که در بحرین واقع شده و توسط شرکت معماری Arkins طراحی شده است. در این نمونه برنامه زمانبندی پروژه ساختمانی فرض شده است 6 ماه از شروع پروژه سپریشده و مطابق تصویر زیر فعالیتهای تجهیز کارگاه تا اجرای ستونهای زیرزمین به اتمام رسیده است. بنابراین این نوع برنامه نمادگذاری شده را یک برنامه زبان اسمبلی مینامند. بنابراین افراد بزرگ در زمینهی هنرهای زیبا در کنار معماران سبک نئوکلاسیک (Neoclassical)، بر این آمدند تا سبک جدیدی از معماری را پایه گذاری کنند که نیازهای مردم را به طور کاملتری برطرف کند.

مکانیزم و شکل تو مخلوقات خدا اونقد هوشمندانه هست که میتونه بهترین معلم برای ما انسان ها باشه. گفتیم دو نوع سازه داریم یکی سازه های طبیعی که خدا سازنده ی اوناست و یکی سازه های مصنوعی که ما سازنده ی اوناییم. سهم برش گیری هریک از دو مجموعه با توجه به سختی جانبی و اندرکنش آن دو، در تمام طبقات تعیین میشه و از اونجاییکه سختی مجموعه ی اول (دیوارهای برشی یا قاب های مهاربندی شده) غالبا بیشتر از سختی مجموعه ی دوم (قاب خمشی) است، مجموعه اول عمده ی سختی و جذب نیروی جانبی را در یک سیستم دوگانه برعهده میگیره.

واژه معماری درزبان عربی ازریشه«عمر» به معنای عمران ، آبادی و آبادانی و « معمار» بسیار سایت starchitecture آباد کننده است. واژه بیونیک (Bionic) از دو لغت بیون (Bion) به معنای «طبیعت» یا «زندگی» و پسوند ایک (ic) که معنای «شبیه» را میدهد تشکیل شده است. معماری با اجزاء و عناصر تشکیل دهنده ساختمان مرتبط است و طراحی داخلی به فضاهای داخلی ساختمان متمرکز است و مجری دکوراسیون داخلی باید به این دو علم آشنا باشد. یک نما در صورتی از طراحی ایده آل برخوردار است که پرتی و فضاهای هدر رفته در آن به چشم نخورد و کاملاً اصولی و با رعایت استانداردهای لازم طراحی شده باشد. دو عامل تکرار و توالی نسبت معین، عوامل ایجاد کننده ریتم دیداری در فضای معماری بوده و بر این اساس میتوان انواع ریتم دیداری را از سازماندهی فضاهای بنا تا جزییات آن شناسایی و ادراک نمود. این حجم در ترکیب با پلکان هایی با پلان منحنی شکل و فضای سبز و راهرویی که ردیف ستون ها به فاصله محور به محور50/2 متر بدنه آن را می سازند، به عنوان یک پیش فضا فضای داخلی را از فضای خارجی تفکیک میکنند.

دیوار برشی بتنی مثل تیر قائمه و دو تا محور داره یکی محور قوی و یکی محور ضعیف، روی محور ضعیف نمیشه خیلی حساب کنیم برا همینم به عنوان عنصر مقاوم درنظر گرفته نمیشه. کلا آیین نامه برای قاب های خمشی با شکل پذیری زیاد، یسری ضوابط سختگیرانه داره که باعث میشه هزینه ساخت این نوع قاب ها بالا بره اما عوضش اگه مهندس خوبی باشیم و اون ضوابط رو رعایت کنیم، آیین نامه به ما اجازه میده از ضریب رفتار بزرگتری استفاده کنیم و نیروی زلزله رو نسبت به قاب های خمشی معمولی و قاب های خمشی متوسط کمتر درنظر بگیریم (جایزه آیین نامه به ماست 🎁). قابیست بتنی یا فولادی که در آن رفتار اتصال تیر به ستونش صلب و سخته ( زاویه تیر و ستون قبل و بعد از اعمال بار ۹۰ درجه است 📐) و رفتار اعضاش (تیر و ستون) شکل پذیره. شکل پایین رو نگاه کنید، وقتی بار زلزله به سازه اعمال میشه، در تیرها و ستون ها لنگرهایی ایجاد میشه. دیواربرشی بهتره بصورت یکپارچه از تراز فونداسیون شروع بشه و در ارتفاع سازه ادامه پیدا کنه تا نیروهای لرزه ای بتونن بصورت پیوسته در ارتفاع دیوار از بالا به پایین و نهایتا به فونداسیون منتقل بشن، وگرنه طبق استاندارد 2800 نامنظمی در سازه داریم و آیین نامه ضوابط سختی برای سازه نامنظم داره (ما رو بخاطر نامنظمی به اشد مجازات محکوم میکنه ⚖).

این مهاربند برخلاف مهاربندهای همگرا در فشار کمانش نمیکنه و نسبت به مهاربندی واگرا، تغیرمکان جانبی کمتری داره. درسته که اجرای سیستم مهاربند واگرا نسبت به سیستم مهاربندی همگرا نیاز به دقت بیشتری داره اما عوضش درناحیه غیرخطی، سختی و مقاومت اون ثابته و تنزل سختی و مقاومت کمتری داره. در این سیستم سازه ای ، بارهای ثقلی مشابه سیستم قاب ساختمانی ساده توسط تیرها و ستون ها تحمل میشه، اما مقاومت در برابر بارهای جانبی توسط تیر و ستون و اتصال (گره) تامین میشه. حالا از اونجاییکه لنگرهای برابر به تیر و ستون وارد میشه، اگه مقاومت ستون ها ضعیف تر از مقاومت تیرها باشه ستون ها زودتر خراب میشن.

درخت این نیروها رو عضو به عضو از برگ به شاخه، از شاخه به تنه و از تنه به زمین یا همون تکیه گاه منتقل میکنه. هرچیز دیگه ای مثل درخت که بتونه بدون اینکه خراب بشه بار رو به تکیه گاه منتقل کنه، بهش سازه میگن. دوتا شرط ناقابل داره، اولا قاب های خمشی (بتنی یا فولادی) باید بتونه بتنهایی حداقل 25 درصد نیروی جانبی در تراز پایه رو تحمل کنه و دوما دیوار برشی یا قاب مهاربندی شده باید بتنهای حداقل 50 درصد نیروی جانبی در تراز پایه ساختمان رو تحمل کنه. 4- برای مقاوم سازی ساختمان های موجود، استفاده از دیوار برشی فولادی نسبت به دیوار برشی بتنی، بسیار سریع تر و کم هزینه تره. در ساختمان های فلزی اجرای این گونه اتصالات مشکل تره و نیاز به دقت بیشتری داره و به طور معمول، پرهزینه تر از اتصالات مفصلیه. ساختمان هایی را به وجود آورد که نسبت به سبک های معماری پیش از خود بلندتر و سبک تر بودند و بسیار خودنمایی می کردند. در بین تعاریف این اتفاق نظر وجود دارد که ساختمان سبز یک ساختمان سالم است که کمتر بر محیط زیست تأثیر منفی می گذارد.

در قابهای خمشی متوسط و مخصوصا ویژه، تاکید زیادی بر روی طراحی مناسب اتصالات و رعایت الزامات اتصالات گیردار پیشتاییدشده وجود دارد. وجود بادبندها و دیوار برشی بتنی مانع از قرار دادن بازشو در قاب میشه در حالیکه در سیستم قاب خمشی در تمامی دهانه ها امکان ایجاد بازشو وجود داره. ابزارها و الگوهای مدل سازی در این نرمافزار طبق استاندارد ها ، آیین نامه ها و کدهای طراحی بر اساس روش های تجزیه و تحلیل استاتیکی و دینامیکی میباشد و تمامی این قسمت های مختلف یک نرمافزار جامعی به نام ایتبس را پدید آورده است که در این قسمت ما به آموزش ایتبس میپردازیم. در ادامه به طور خلاصه به این موضوع میپردازیم که متاورس چیست؟

بنابراین انرژی بیشتری رو مستهلک میکنه و درنتیجه شکل پذیری بیشتری ازخودش نشون میده (سختی جانبیش کمتر از مهاربند همگراست). این اسکلت یا همون سازه باربر بدنه که به بدن شکل میده و یک سازه محکم ایجاد میکنه تا وزن بدن را تحمل کنه (حالا هرچی چاق تر باشیم بار بیشتری به سازمون وارد میشه👊💀). در سیستم دوگانه بارهای ثقلی عمدتا توسط تیرها و ستون ها (قاب های ساختمانی) تحمل شده و بارهای جانبی توسط مجموعه ای از دیوارهای برشی یا قاب های مهاربندی شده به همراه مجموعه ای از قاب های خمشی تحمل میشن. این نوع سیستم از نظر معماری مناسب تر از سیستم قاب ساده بادبندی شده و یا قاب ساده با دیوار برشی بتنی است. علاوه بر این، در قاب ها با مهاربندی واگرا برخلاف قاب ها با مهاربندی همگرا مشکلی در ایجاد بازشو نداریم.