انواع سیستم های سازه ای – الفبای عمران

اگر نقشه اولیه ساختمان اداری بر اساس این اصول طراحی شود، همه چیز منطقی و کاربردیتر است. همچنین محل قرارگرفتن بخشهای مختلف در کنار هم باید منطقی و اصولی باشد. کامپیوتر (رایانه)، محاسبات و عملیات منطقی را روی مقادیر کمّی انجام میدهد که به اصطلاح عدد (رقم | digit) خوانده میشوند. سالن های پذیرایی با پلان باز به آشپزخانه هایی با فضای ذخیره سازی زیاد و کانتر منتقل میشوند. اتاقهای موجود یک سازه توسط در به هم متصل میشوند و امکان ارتباط بین اتاقها را فراهم میکنند. اولین ارتباط افراد با هر ساختمان از طریق پوسته ی خارجی (نمای) آن شکل می گیرد.

امور مربوط به کارهای دفتری پیوسته در حال پیشرفت است به همین خاطر هم داشتن شناخت روشن از عملکردهای مورد نیاز به عنوان محرکی قوی، تأثیر عمدهای در سازماندهی دفاتر و ساختمانهای اداری خواهد داشت. این نواحی خصوصیات اجتماعی و فرهنگی ویژهای دارند که میتوان از آن با عنوان (شیوه زندگی شهری) یاد کرد. امکانات اجتماعی فراوانی در دسترس است که شامل استخر، باغ و فضاهای مشخص شده برای همه اعضای خانواده میباشد. طراحی مجتمعی با رویکرد توسعه پایدار، طراحی استمردمی و لذا در این طراحی، کیفیت فضاهای داخلی ساختمان اهمیت ویژهای مییابند. طراحی پایدار یک سبک فرمال و برگرفته از شرایط زودگذر و هیجانات آنی نیست، بلکه در بطن خود واجد مفاهیم عمیقی است که پیوند دهنده انسان، طبیعت و معماری میباشد. اطلاعاتی که توسط یک کامپیوتر از واحد ورودی دریافت شده، در حافظه اصلی ذخیره میشود.

بر این اساس، کنترل موارد ذکر شده در چک لیست طراحی سازه های فولادی باید با در نظر گرفتن استانداردهای اجرایی برای عضوهایی نظیر ستونها، تیرها و بادبندها سایت starchitecture صورت گیرد. فرماندار قرچک گفت: در قرچک نیز علاوه بر تعیین تکلیف مجتمع مسکونی سبحان، اقدامات مؤثری در حوزه احداث مسکن در قالب طرح نهضت ملی صورت گرفته و این طرح در شهرستان مراحل اجرایی را طی میکند ضمن این که در ۲۷ قطعه پلاک تفکیکی قرچک ظرفیت ۲۷ هزار واحد مسکونی وجود دارد که تحقق ان به عزم جدی مدیران شهرستانی و استانی نیاز است. وی با اشاره به عزم دولت برای ساخت خانه طی ۴ سال گفت: یکی از مهمترین برنامههای دولت سیزدهم، احداث ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال است و تمامی دستگاهها و ادارات مربوط موظفند با جدیت، تلاش جهادی و روحیه انقلابی دولت را در این مسیر یاری دهند.

درطراحی ساختمانهای جنوبی، این امر کمی نیاز به تجربه و تامل بیشتری دارد، چرا که نورگیری از دو سمت شمال و جنوب است؛ در طراحی این ساختمانها، فضاهای عمومی ساختمان مانند نشیمن و پذیرایی، در انتهای نقشه و مشرف به حیاط، باید قرار گیرد تا نور جهت جنوبی را داشته باشد و اتاق خوابها، در ضلع جنوبی و مشرف به خیابان طراحی شود. این ساختمان که به عنوان نشانه ی شهری جدید دیده می شود، از لحاظ بصری به دلیل گسترش به صورت عمودی، با خانه های گسترش یافته در جهت افقی، کنتراست ایجاد کرده؛ هم چنین با ظاهر مدرن خود، در میان خانه های مربوط به قرون وسطی، برجسته تر شده است. در نهایت نمای بیرونی بر اساس طراحیهای قبلی صورت گرفته و نصب تجهیزات جانبی مانند شوفاژها، کابینت و… سازمان پشته (Stack Organization) بر اساس اصل LIFO (آخرین ورودی، اولین خروجی | Last-In-First-Out) عمل میکند.

برای مثال شما ترکیب رنگ کرمی و سبز مغز پسته ای را انتخاب کرده و با دیدن قوطی های رنگ در کنار هم، به نظر شما یک ترکیب ایده آل به نظر می رسد اما زمانی که همان رنگ های جالب، برای رنگ آمیزی ساختمان به کار می روند، ممکن است برای فضای مورد نظر، چندان هم جالب به نظر نرسند. انواع فضای کنفرانس و آموزشی درس مناطقی است که برای جلسات رسمی، آموزش و فعالیتهای از راه دور استفاده میشود. در ساخت و ساز و پیاده سازی اسکلت فلزی سبک از مصالح متنوعی استفاده میشود که از جمله آنها میتوان به انواع میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناوردانی و … نسبت به روش دوغاب مصالح بسیار کمتری مصرف میکند. از روش مدلسازی اطلاعات ساختمان BIM در جهت سرعت بخشیدن در روند طراحی و اجرا و مدیریت بهتر پروژهها و همچنین صرفهجویی در هزینهها استفاده میشود. برای این کار میتوان واحدها را طوری طراحی کرد که دفاتر کار و محیطهایی که در طراحی اولیه برای کارمندان در نظر گرفته شده در جهت مخالف خیابان اصلی قرار بگیرند. علاوه بر این به دلیل عقب نشینی از امتداد خیابان جنوبی که از ضوابط شهرداری این منطقه می باشد، فضای باقیمانده ی محوطه ی جنوبی بسیار محدود بود.

سامانه نیروی انسانی منتشر کننده آگهی استخدامی نامبرده نمی باشد و رسالت فعالیتش تنها اطلاع رسانی آگهی های استخدامی به کاربران می باشد. ساختمان های سبز (Green Buildings) ساختمان هایی با کارایی بالا هستند که با محوریت توسعه پایدار ساخته می شوند. تمام تلاش های تیم طراحی، ایجاد یک محل کاری پویا برای تولید خلاقیت در محیط کاری بوده است. پارتیشنها صداها را تضعیف نمیکنند یا از بین نمیبرند، بنابراین اگر تیمی دارید که دائم با تلفن صحبت میکند بهتر است در پارتیشنبندی واحدها، این تیم را از تیمی که برای کار خود نیاز به سکوت دارد جدا کنید تا هر دو به راحتی بتوانند به کارهای روزمره خود بپردازند. بنابراین قبل از هر چیز سقف باید به گونه ای طراحی شود که بتواند وزن خود را تحمل کند. در طراحی ساختمان های اداری نمای ساختمان اداری بهتر است با توجه به اقلیم، مصالح در دسترس، امکانات ساخت و فرهنگ هر منطقه طراحی شود. در آخر باید افزود که باتوجهبه اینکه نیازها و سلایق مختلف در طراحی دکوراسیون فضای اداری دخیل است، بهتر است پلان فضای اداری طوری طراحی گردد که بتوان در آینده در آن تغییراتی را اعمال نمود.

در حین پارتیشن بندی بهتر است به دپارتمانهایی که کنار یکدیگر میچینید توجه داشته باشید. امروزه به دلیل افزایش جمعیت جهان و توجه کشورها به مجتمع مسکونی بیشتر از گذشته به چشم می خورد چرا که از ویژگی مهم مجتمع های مسکونی طراحی چندین واحد مسکونی بر روی هم می باشد. اما واقعیت این است که چنین تعریفی احتمالاً در آمریکا طرفدارانی دارد.در تعریف معماری منظر در اروپا بیشتر بر جنبه های انسانی و ذهنی آن تاکید می کنند و این رشته مستقل به شمار می رود. مثالهای عمده آن استفاده از طراحی سامانه غیرفعال خورشیدی، طراحیهای پشت بام سبز، استفاده از مواد زیست تخریب پذیر، و توجه بیشتر به مصرف انرژی ساختمانها میباشد. ۱- صرفهجویی در مصرف انرژی: معماری پایدار در اقلیم سرد از شیوههای گرمایش غیرفعال خورشیدی، عایقبندی مناسب و تبدیلکنندههای گرما برای صرفهجویی در مصرف انرژی استفاده میکند. از پله اضطراری در ساختمانهای اداری گرفته تا تهویه مناسب و گرمایش امن و بدون مشکل در واحدهای اداری، تمامی موارد امنیتی باید در ابتدای کار هنگام طراحی نقشه ساختمان اداری در نظر گرفته شوند.

هرچند در یک ساختمان اداری لزوماً تمامی واحدها یک اندازه نیستند و میتوان در طراحی پلان ساختمان اداری، واحدهای آن را در سایزهای مختلفی طراحی نمود تا نیازهای تجارتهای مختلف را به یک اندازه برطرف کند. به تدریج، مسئولان ایرانی از تقلید کورکورانه از غرب، دلسرد شدند و به پشتیبانی از سبکهای بومی ایرانی که برای رفع نیازهای نوین، اصلاح شده بودند، پرداختند. زندگی در یک مجتمع مسکونی اغلب تنها راه یا حداقل مقرون به صرفهترین راه برای زندگی در قلب یک شهر مهم مانند تهران است. این کار سبب میشود تا احتمال خوردگی پیها و فرسایش آنها به حداقل ممکن برسد. بنابراین اولین قسمتی که باید تمیز گردد آسانسور می باشد تا از انتقال آلودگی ها به واحد اداری شما جلوگیری شود. به نحوی که با معرفی برخی از استانداردها در طراحی مسکن جمعی با ویژگیهای توسعه پایدار راه را برای حصول به برقراری ارتباط ساکنان با محیط طبیعی ازطریق بهرهگیری از نور طبیعی و پوشش گیاهی در محدوده فعالیت آنها، بهره برداری مناسب از منابع و انرژی، جلوگیری از آلودگی هوا و مطابقت با محیط و تامین امکانات رفاهی و آسایش ساکنان فراهم نماید. همانطور که گفته شد وجود فضای فلت در ساختمان میتواند به شرکتها این اختیار را بدهد تا طراحی مناسبتری داشته باشند؛ بنابراین اگر شرکت دیگری جایگزین شرکت فعلی شد بتواند باتوجهبه سلیقه و نیاز خودش فضای داخل واحد اداری را دکور کرده و تغییر دهد.

علاوه بر این تمامی واحدها دارای یک تراس می باشند. قیمت بالای زمین و تراکم زیاد منطقه باعث شده است که اکثر کارفرماها تمایل داشته باشند که تمامی سطح مفید ساخته و به فضای داخلی اختصاص داده شود و این امر باعث میشود. نوع فضای سرویس غذا شامل رستوران، ساندویچ فروشی، کافیشاپ، خردهفروشی فستفود و سایر خدمات غذایی است که شامل تهیه و استفاده از مواد غذایی برای مصرفکننده است. فوم ساندویچ پانل یکی از اجزای اصلی و کاربردی سازه محسوب میشود. سازه بتنی: متریال اصلی در ساخت این نوع سازه بتن است. همهی ما در خانههایی امن و راحت زندگی میکنیم و معمولاً وقتی به یک ساختمان قدم میگذاریم که ساختمان کاملاً ساخته شده است؛ اما شاید بسیاری از ما دربارهی چگونگی ساخت و ساز خانه اطلاعی نداشته باشیم. مثلاً تجار و روزنامه نگاران معمولاً در محیط های پر سر و صدا کار می کنند ولی بسیاری از کارهای اداری نیاز به حداکثر آرامش دارد. مثلاً وقتی انسانی پریشان را میبینیم، هرچند خود پریشان نباشیم، تا حدی حال او به ما منتقل میشود؛ برعکس اگر در همان شرایط بهجای دیدن یک انسان آشفته، فردی با آرامش بسیار را ملاقات کنیم، آرامش او به ما منتقل میشود. فضاهای خردهفروشی به سرعت در حال تغییر هستند زیرا گزینههای زیادی برای خرید و سفارش آنلاین محصولات و خدمات وجود دارد؛ بنابراین، باید فضاها را با در نظر گرفتن انعطافپذیری طراحی کرد تا سایر استفادههای احتمالی مستأجر در آینده را در خود بگنجاند.

در شش طبقه طراحی شده و هر طبقه دارای یک واحد آپارتمان است. طراحی ساختمان اداری آصف از “استدیو معماری بوژگان” در شمال شهر تهران و نزدیک به کوهپایههای شمالی شهر واقع شده است. با توجه به این که معمولا ساخت و ساز در شهر های بزرگ تر نسبت به شهر های کوچک تر و روستا ها بیشتر است، بازار کار رشته معماری نیز در شهر های بزرگ تر وضعیت مناسب تری دارد. این موارد از مهم ترین نکاتی است که باید در طراحی نقشه ساختمان اداری به آن توجه شود و تفاوتی نمی کند که یک ساختمان اداری تا چه اندازه بزرگ یا کوچک است. اما در تمام این سالها ما تا چه اندازه توانستهایم مشکلات مجتمع های مسکونی را حل کنیم؟ یکی از مهم ترین نکات در طراحی یک ساختمان چه اداری و چه کاربری های دیگر است. چه کسی آن را میسازد؟ خانه های نیمه مستقل (Semi-Detached) که به طور ردیفی در امتداد معابر شهری ساخته شدهاند، بخشهای میانی شهرهای ایران را تشکیل میدهند. به طور کامل در ماه می ۲۰۲۰ تکمیل شد، زندگی شروع شده و سایت در شرایط عالی نگهداری شده است. این موضوع باعث می شد که ناچار طبقه همکف کاملا به پارکینگ اختصاص پیدا کند و به منظور تامین پارکینگ ها، پله های ارتباطی طبقات در منتهی الیه شمالی زمین جانمایی شد.

وجود فضای سبز در اطراف یک ساختمان اداری میتواند ایده خوبی باشد. محدودیتی برای ارائه پروژههای متعدد متعلق به یک شخص حقیقی و حقوقی وجود ندارد ولی هر یک از آثار بایستی در پاکتهای جداگانه ارسال شوند. هر یک از این واحدها دارای سند ثبتی مجزا و مستقل است و به طور مشخص در مالکیت و اختیار یک شخصیت حقیقی یا حقوقی قرار دارد. یک ساختمان با دو فضای کار در هر طرف و مسیر گردش مرکزی دارای عمق ۱۵ تا ۱۸ متر است. عمق های کمتر از ۱۵ متر برای تهویه طبیعی مطلوب تر می باشد. در طرح توسعه ی جدید شهر بوردو که قصد راه اندازی ایستگاه جدید مترو در زمینی به مساحت 800000 متر مربع دارند، سو فوجیموتو، معمار مطرح ژاپنی با همکاری گروه معماری فرانسه، لایسن راسل، طراحی مجتمع مسکونی سبز و چوبی با ارتفاع کلی 50 متر را به عهده دارند. معمار معروف فرانسوی، jean nouvel، طراحی و معماری برج مسکونی ” دیوار های سفید ” را در پایتخت قبرس، نیکوزیا، با 67 متر ارتفاع،طراحی کرده است. این ساختمان مدتی پیش رتبه دوم را در بخش طراحی گروهی ساختمان های عمومی در دوازدهمین دوره جایزه معمار از آن خود کرده است.

باید اطلاع داشته باشید که این شرکت برای جذب نیروی خود از چه راه هایی اقدام کرده و چه مدارکی از نیروهای خود می خواهند. توجه به اینکه افراد داخل یک ساختمان چه چشم اندازی را خواهند دید میتواند به طراحی بهتر پلان یک ساختمان اداری کمک کند. تفاوت ساختمان اداری و واحد اداری هم بهاندازهای اهمیت دارد که تنها با کمک گرفتن از خبرگان این بخش میتوان به توزیع مناسب فضای داخلی و کلی یک ساختمان اداری اقدام نمود. در پارتیشن بندی یک فضای فلت هم باید به این نکته توجه نمود زیرا پارتیشنها ممکن است موجب شوند بخشی از واحد اداری از نور طبیعی محروم گردد. توالت، حمام و کمدهای عمومی که به طور معمول در یک فضای بدنسازی (اتاق ورزش) وجود دارد میتواند به تعداد کافی طراحی گردد. ساختمان اداری فرایندی برای تعریف و گروهبندی فعالیتهای دفتری و ایجاد رابطه بین کارمندانی که در یک دفتر کار میکنند بوده و هدف آن این است که آنها بتوانند طور مؤثر و اقتصادی فعالیتهای اختصاص داده شده را اجرا کنند. اقتصاد زمین و ساختمان و تأمین مسکن برای خانوارهای جوان، سبب احداث یک یا چند اشکوب جدید روی طبقه اصلی میشود. این فضا باید بتواند فضای خاص و تجهیزات مورد نیاز افراد را تأمین کند.