بتن و ویژگی های آن ساختمانچی

آب باکیفیت ضعیف، همچنین می تواند باعث لکه دار شدن، خوردگی و یا بی ثباتی حجم شود. در بعضی موارد، آب می تواند مواردی مانند سولفات یا قلیاها را شامل شود، اگر آزمایش نشان دهد که چگونه بر بتن تأثیر خواهد گذاشت. اگر مواد شیمیایی موجود در آب تأثیر چشمگیری روی بتن نداشته باشند، ممکن است استفاده از آن قابل قبول باشد. اندازه ذرات سنگدانه‌ها بسته به نوع ساخت و ساز می‌توانند اهمیت زیادی داشته باشند. سنگدانه ریز که ماسه است، به ذرات رد شده از روی الک شماره چهار یا 4.75 میلی‌متر اطلاق می‌شود. در حالی که سنگدانه‌های درشت که شن هستند، به ذرات مانده روی الک شماره چهار یا 4.75 میلی‌متر گفته می‌شوند.

سیمان حدود ۱۰ تا ۱۵٪ مخلوط بتن را تشکیل می دهد و یکی دیگر از عناصر مهم در ایجاد خمیر مناسب برای ساخت بتن است. جوزف آسپین، یک کارگر از لیدز انگلستان، برای اولین بار در اوایل قرن نوزدهم، سیمان پرتلند را با پختن به آجر و سنگ آهک پودر شده در اجاق گاز خود ساخت. اگرچه اعتقاد بر این است که تا قبل از دهه ۱۸۷۰ که ایالات متحده فرآیند سیمان پرتلند را آموخت، بدون شک این سیمان در دوره های اخیر بر صنعت ساخت وساز آمریکا تأثیرگذار بوده است.

  • با توجه به نوع کاربرد و خواص مورد انتظار مانند مقاومت، چگالی و همین‌طور مقاومت‌های شیمیایی و گرمایی می‌توان بتن مورد نظر و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن را انتخاب نمود.
  • نوعی بتن با عیار سیمان پایین می‌باشد که قبل از آغاز عملیات ساخت و ساز، به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری شده جهت آرماتوربندی و صفحه‌گذاری اجرا می‌گردد.
  • اولین سازه‌های بتنی مانند توسط نبطیان و بادیه‌ نشینان مناطق جنوبی سوریه و شمالی اردن در حدود 6500 قبل از میلاد ساخته شده‌ اند.
  • در ابتدا بهتر است در مورد برخی مفاهیم مرتبط با بتن آشنایی پیدا کنیم.
  • بتن از مخلوط شدن سنگ‌دانه‌های ریز و درشت یا همان شن و ماسه با یک خمیر سیمانی به دست می‌آید.

بتن پیش تنیده بتن سازه ای است که در آن قسمت هایی از عضو که به هنگام بهره برداری تحت تاثیر تنش کششی قرار می گیرد را از ابتدا تحت فشار قرار می دهند. هدف اصلی، محدود کردن تنش های کششی و ترک های ناشی از لنگر خمشی، تحت تاثیر بارهای وارده در آن عضو می باشد. بتن بستر بتن ساده با درصد بالای شن نسبت به سیمان در مقایسه با بتن سازه ای است. از این بتن به عنوان پرکننده و در کارهای غی رسازه ای و یا به عنوان لایه محافظ بتن سازه ای در برابر نفوذ املاح و مواد موجود در خاک بستر که برای بتن مضر می باشد استفاده می شود. موادی به جزء آب و سیمان و سنگدانه، که پیش از، یا هنگام ساخت بتن، به آن افزوده می‌شود و در تعیین نسبتهای اختلاط (مگر مواردی که کاهش آب بتن در نظر باشد) محاسبه نمی‌شوند.

در این فرایند، ویژگی برجسته بتن، انعطاف پذیری آن هنگام مخلوط کردن تا قبل از اینکه سخت شود، هست. این خصوصیات دال بر استحکام بتون برای استفاده در آسمان خراش ها، پل ها، پیاده روها و بزرگراه ها، خانه ها و سدها است. قبل از اینکه سخت شود، یک ماده بسیار قابل انعطاف است که به راحتی می تواند شکل بگیرد. این ماده نسبتاً ارزان است و عمر نسبتاً طولانی دارد و کمتر نیازمند تعمیر و نگهداری هست.

معرفی فیلم آموزش تکنولوژی بتن و اختلاط آن

دقت شود که بتن درون دستگاه حداقل دو دقیقه پس از اضافه کردن آب، به خوبی مخلوط شود و سپس مورد استفاده قرار بگیرد. افزودنی‌های حباب زا باعث ایجاد حباب‌های با هندسه کروی و بسیار ریز درون بتن می‌شوند. افزودنی‌های حباب زا عمداً برای ایجاد و تثبیت حباب‌های میکروسکوپی هوا در بتن استفاده می‌شود.

بتن و ویژگی های آن ساختمانچی به راحتی قابل کنترل است و به هر شکل دلخواه در قالب ریخته می‌ شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان خانه بتن در ارتباط باشید. برای دسترسی به جداول و درک عمیق آزمایش اسلامپ، می‌توانید به مقاله آزمایش اسلامپ مراجعه کنید.

اضافه کردن دیرگیر کننده به دال بتنی، مقاومت این سازه در برابر ترک‌خوردگی را افزایش می‌دهد. سنگدانه بتن، معمولا ترکیبی از شن (ذرات درشت) و ماسه (ذرات ریز) با دانه‌بندی مشخص است. سنگدانه‌ها به عنوان بافت دانه‌ای بتن، توسط خمیر سیمانی در کنار یکدیگر نگه داشته می‌شوند.

این مواد در هوای خیلی گرم که زمان گیرش معمولی بتن کوتاه می ‌شود و همچنین برای جلوگیری از ایجاد ترک ‌های ناشی از گیرش در بتن ریزی‌ های متوالی مفید می ‌باشند. به عنوان چند نمونه از کندگیر کننده‌ ها می ‌توان از شکر، مشتقات هیدروکربنی، نمک ‌های محلول روی و برات های محلول نام برد.. به عنوان مثال اگر با یک کنترل دقیق 0٫05 وزن سیمان شکر به بتن اضافه کنیم، حدود چهار ساعت گیرش آن را به تاخیر می‌ اندازد.

۵-۳- بتن پیش ساخته

در این نوع از بتن‌‌، آرماتورها پیش از بارگذاری، کشیده می‌شوند، این کار سبب قوی‌تر شدن مقطع جهت تحمل sepanta نیروهای کششی می‌شود. از بتن‌ پیش تنیده به طور معمول در پروژه‌هایی که به مقاومت زیادی نیاز است، استفاده می‌شود. کاربرد عمده این بتن در پانل‌های جداکننده، شیب‌بندی، کف سازی و غیره است. به دلیل وجود خلل و فرج زیاد در این بتن، آب به آسانی از آن عبور می‌کند. نوعی بتن‌ است که نیازی به لرزاندن نداشته و به آسانی در قالب با وزن خود، جاری می‌شود. مهم‌ترین دلیل استفاده از بتن مسلح، جلوگیری از ترک‌خوردگی و منهدم شدن بتن‌ در برابر نیروهای کششی است.