تاریخچه + عناصر، سبک ها و اصول

سیستمهای دیجیتالی به لحاظ پیچیدگی و اندازه متفاوت هستند. از موارد مهمی که در زمان طراحی معماری پارکینگ های طبقاتی میبایست لحاظ شود، هندسه پارکینگ است. بیشک آنان سهم مهمی در فرهنگ معماری این مرز و بوم دارند. نام این سبک از تیره پارس برگرفته شده است که در این روزگاران بر کشور پهناور ایران فرمانروایی میکردند.سبک پارتی نام یکی از سبکهای معماری ایرانی مربوط به دوره اشکانیان (پارت) است. شیخ بهایی در رونق بخشیدن به شهر اصفهان و تعیین سمت قبله مسجد شاه اصفهان موثر بود. مساجد اولیه اسلام در خراسان با الهام از مسجد مدینه (مدینه النبی) در یک فضای چهارگوش با شبستانی در جهت قبله به وجود آمد و سقف تنها شبستان آنها نیز برای ایجاد سایبان و بعدها جلوگیری از آب باران با مصالح ساده پوشیده شد. دیدیم که از گذشته انسانها برای ساخت و ساز از طبیعت الهام میگرفتند و امروزه توجه به طبیعت و ساختارهای طبیعی دوباره به روی کار آمده است. از شیوهٔ معماری پارتی به بعد، در دوران ساسانیان با الهام از معماری عیلام و در معماری دوران اسلامی، روش اول تبدیل به روش رایج ساختوساز شد.

معماری ایرانی نوعی دانش بومی محسوب میشود که پیشینه تاریخی طولانی دارد و یکی از مهمترین بخشهای فرهنگ و هنر ایرانی به شمار میآید. گنبد سلطانیه از نظر حجم، سبک معماری، رابطه فضاها، تناسبات موجود در اجزای مختلف، ایستایی و مقاومت بنا، و زیباییشناسی و تزیینات، نمونهای منحصربهفرد و نقطه تحولی در معماری اسلامی به شمار میآید.گنبد سلطانیه یا مقبره اولجایتو معروفترین بنای شهر سلطانیه و حتی کل استان زنجان است. نازک کاری دو سوم هزینههای ساخت و ساز را به خود اختصاص میدهد. معماری ایرانی متاثر از مبانی فلسفی و فرهنگی است و کاری جمعی بهحساب میآید؛ زیرا یک اثر معماری هیچوقت بهدست یکنفر شکل نمیگیرد؛ بلکه حاصل کار دهها، صدها یا هزاران نفر برای شکل دادن به یک بنا است.معماری نشان میدهد که مردم هر کشوری چگونه به دنیای پیرامون خود نگاه میکنند. برای مثال میتوان به قلعه مرو و قلعه اصفهان یا قصر کیاکسار پادشاه ماد در همدان، کاخ پاسارگاد و تخت جمشید یا پارسه، آثار شوش، ایوان مدائن یا طاق کسری در تیسفون اشاره کرد.سیر تکاملی هنر ایرانی از جمله معماری ریشه در حوادث تاریخی و طبیعت اقلیمی ایران دارد. آغاز تحصیلات آکادمیک در ایران با مدارس حرف های بود. در طراحی ساده سازههای فولادی، مقاومت در برابر بارهای جانبی معمولا با طراحی مهاربند تامین میشود.

از المان های بارز این سبک تجمل و شکوه ساختمان، سرستون های بلند و تراشیده، سنگ های قیمتی، چوب کار شده و جلا خورده، درب ورودی بزرگ و با عظمت از ترکیب چوب و شیشه و دکوراسیون لوکس چوبی در سقف عمارت است. نمای ترکیبی نیز نوعی از طراحی نما است که در آن معمار المان های جذاب و زیبای هر کدام از سبک ها را در قسمت های مخصوص به خود در نمای ساختمان برای خلق یک اثر زیبا به کار می بندد. بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، حالتهای حدی به دو حالت حدی مقاومت (تسلیم، گسیختگی، کمانش و غیره) و حالت حدی بهرهبرداری تقسیم میشوند.

جدیدترین و معتبرترین روش طراحی سازه های فولادی، روش ضرایب بار و مقاومت (LRFD) است. پیچیدهترین روش طراحی سازه های فولادی، «طراحی نیمهپیوسته» (Semi-Continuous Design) است. این روش در مقایسه با روش اول با هزینه بیشتر و سرعت بالاتری انجام می­شود. در زمان شاه عباس اول این میدان توسعه یافت و به فرم و شکل امروزی خود در آمد. با آغاز دوره پهلوی اول تمامی ابنیه اطراف میدان بهطور کامل بازسازی شد. در اواخر این مرحله تاریخی معماری دوره اسلامی با تجهیزات و سلیقهای به شیوه ساسانیان از چنان جلوهای برخوردار بود که در دنیا کمنظیر است. هرکدام دارای یک درب در بخش کناری هستند که امکان دسترسی به تراس را در هنگام باز بودن غلاف فراهم می کند و هنگام بسته شدن به خانه دسترسی دارد. این دفاتر به صورت کاملاً بسته طراحی میشوند و توانایی تمرکز افراد را به علت عدم عبور صدا بالا می رود. بسته به نیاز یک اداره این بخش به چندین دفتر کوچکتر تقسیم میشود.

از این رو نمای این قسمت پر اهمیت است و مصالح مورد استفاده در این قسمت باید نسبت به بقیه ساختمان با دوامتر و مستحکم تر باشد تا عابر در نگاه به نمای ساختمان احساس ثبات کند. در این روش، فرض میشود که هیچ گشتاوری بین اعضای متصل به هم منتقل نمیشود. در «طراحی پیوسته» (Continuous Design)، فرض میشود که تمام اتصالات سازههای فولادی به صورت صلب هستند و گشتاور را بین اعضای مختلف انتقال میدهند. الاستیک یا پلاستیک بودن طراحی پیوسته، بر روی مشخصات اتصالات بین اعضای سازه تاثیر میگذارد. سرعت اجرای این نما بالاست و در کمترین زمان ممکن می توان آن را بر روی سطح خارجی ساختمان اعمال نمود. در اجرای نمای سیمانی می توان از سیمان های سفید و رنگی استفاده کرد که هر کدام زیبایی خاص دارند شستشوی نما ها آسان است از جمله معایب استفاده از نما های سیمانی می توان به ترک خوردگی و شکستگی در آن اشاره کرد و عایق ضعیف می باشند همچنین گرد و خاک را به سرعت به خود جذب می کند.

منبع عکس: عکاس: ناشناسعبدالله خان نقاش باشی دهنوی سمیرمی معمارباشی و نقاشباشی دربار فتحعلیشاه و ناصرالدین شاه بود. در این دیوارنگاره، تاجگذاری فتحعلیشاه در میان فرزندانش آمده بود. این معماران گفتند: “بخش چالش برانگیز اتصال مجدد این انکسار بود. ایران بهخاطر وجود معماران خلاق و هنرمند شهرت خاص خود را در معماری جهان دارد؛ از طرفی هنر معماران ایرانی فقط به مرزهای ایران محدود نیستند و بسیاری از آنها در خارج از ایران نیز طرحهای جذابی را پیاده کردند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با معماری ایرانی، تاریخچه و سبکهای آن و همچنین معماران مشهور و آثار برتر معماری ایران آشنا کنیم. فرهنگهای فاتحان و مغلوبانی که پا به ایران گذاشتند. حالا نوبت به لوازم آشپزخانه رسید. پذیرایی در مجاورت ناهارخوری و با حداقل اشراف به فضای کار آشپزخانه باید طراحی شود. این سبک از قرن هفتم تا اوایل قرن دهم هجری مورد استفاده قرار میگرفت و از نمونههای معماری آن میتوان به ارگ تبریز، مسجد گوهرشاد، مسجد بیبی خانم در سمرقند و از همه مهمتر منارجنبان اصفهان اشاره کرد.در اوایل قرن دهم هجری شمسی سبک اصفهانی رونق گرفت. کار مرمت و بازسازی این بناها تا امروز بهطور مداوم ادامه دارد.در گرداگرد ميدان نقش جهان بناهای باشکوه و زيبايی چون مسجد شيخ لطفالله، مسجد جامع عباسی کاخ عالی قاپو و سر در قيصريه ساخته شدند که هر يک از آنها نمونهای درخشان از معماری دوره صفويه هستند.

مطابق با تعریف مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، حالتهای حدی، به شرایطی اطلاق میشوند که اگر تمام یا بخشی از سازه به هر یک از آن حالتها برسند، قادر به انجام وظایف خود نباشند و از حیز انتفاع خارج شوند. ملا علاالملک تونی ساخت مدرسه فاضلیه را در زمان شاه عباس دوم به پایان رساند. اندیشه ساخت بنای سی و سه پل در سال ۱۰۰۸ هجری قمری و در دوازدهمین سال سلطنت شاه عباس یکم به وجود آمد. معماری مدرن و چگونگی شکل گیری آن یکی از موضوعات اصلی این مقاله بود که به صورت کلی به آن پرداخته شد. ” رایت گوگنهایم را به شکل یک معبد روحانی میبیند. به همین دلیل، با توجه به نوع سیستم و سازهای، روشهای تحلیل و طراحی سازه های فولادی وجود دارند. برای آشنایی بیشتر شما مخاطبین عزیز در وب سایت خانه هوشمند زوریل با نمونه ساختمان های معماری پایدار، پیشنهاد می کنیم در ادامه این مقاله با ما همراه باشید. یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که ترکیب رنگی المانهای داخل اداره و چیدمان آنها مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی، و نه طراحی داخلی است. به نظر میرسد استفاده از قوس را از ایرانیان آموخته باشند.

مردم محوری بهمعنای رعایت تناسب میان اندامهای ساختمانی با اندامها و نیازهای انسان است. این تنوع در قالب پنج گروه بزرگ کاشی کاری می باشد که عبارت اند از : کاشی تراشیده ( معرق ) ، کاشی درهم ( معقلی ) ، کاشی زیررنگی ، کاشی هفت رنگی و کاشی کاری با کاشی نره ، مساجد و مدارس صفوی به طور کلی با پوششی از کاشی ها در درون و بیرون بنا تزئین شده اند. در عصر حاضر ایجاد پایداری و توسعه آن با توجه به مشکلات عصر صنعت امری بسیار ضروری در معماری است و باید توجه ویژه بدان معطوف گردد. در تفسيرالميزان مجموعه اين معاني ( لغوي وقراني) نشان مي دهد كه مفهوم “معماري” عميقتر از ساختن به تنهايي و ابعادش وسيعتر از به وجود آوردن كالبد يك ساختمان ميباشد كه مفاهيمي مانند زندهسازي و احياء و تداوم وحيات وآباداني را درخود نهفته دارد يا به عبارت ديگرمعماري همواره به معناي ايجاد فضايي با روح و حيات تصور مي گردد. در این زمان عمارتی در این باغ ساخته شد؛ اما در زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پیریزی شد که با مرگ وی خواهرزاده او، ابولقاسم خان نصیر الملک، امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد؛ عمارتی که تا به امروز پابرجا است.باغ ارم تنوع گیاهی بسیار بالایی دارد و گیاهان بسیاری از اقصی نقاط جهان در این باغ کاشته شده است؛ به شکلی که باغ در قالب یک نمایشگاه از انواع گلها و گیاهان در آمده است.

مسجد اباصوفیه در استانبول، کلیسای جامع سنت مارکو در ونیز و کلیسای سکره کر در پاریس از بناهای معروفی هستند که به سبک روم شرقی ساخته شده اند. در این مقاله از مجله آرک داتام به معرفی سبک معماری اسلامی میپردازیم و سپس با معرفی برترین های معماری اسلامی جهان، هر کدام از این پروژه های معماری اسلامی را بررسی میکنیم تا شما را با برترینهای جهان آشنا کنیم. این میدان قبل از انقلاب اسلامی میدان شهیاد نام داشت. برج آزادی اصلیترین نمادهای شهر تهران است و تقریبا در همهجای جهان ایران را با این نماد میشناسند.میدان آزادی از شرق به خیابان آزادی (خیابان آیزنهاور)، از شمال به بزرگراه محمدعلی جناح، از غرب به بزرگراه لشگری (جاده مخصوص کرج) و از جنوب به بزرگراه آیتالله سعیدی(بزرگراه شهیاد) پیوند دارد. نمای رو به خیابان شامل بلوک های سنگی با رنگ روشن بوده و دارای شبکه ای از پنجره های فرورفته است که توسط تخته های چوبی با لبه های موج دار پوشانده شده است.

از ویژگی های این سبک می توان به قوس ها و ستون های تزئینی اشاره کرد. اگر میخواهید به عنوان یک صاحب کسبوکار بیشتر دیده شوید، میتوانید اشتراک پروفایل خود را از رایگان به اهل فن طلایی یا الماس ارتقاء دهید تا ضمن دریافت تیک طلایی، از امکانات ویژهای مثل تبلیغات شبکههای اجتماعی، تبلیغات محتوایی و ویدئویی و همچنین تبلیغات بنری در طی مدت اشتراک برخوردار شوید. نیارش به دانش ایستایی، فن ساختمان و ساختمایه (مصالحشناسی) گفته میشود.معماران قدیمی به نیارش ساختمان بسیار توجه میکردند؛ زیرا که آن را از زیبایی جدا نمیدانستند. بهطور کلی تاریخ معماری ایران را از منظر زمانی میتوان به چندین دوره تقسیم کرد.پنج هزار سال قبل از میلاد مسیح ایرانیان که زمستانها و تابستانها کوچ میکردند، شروع به ساخت خانههای سفالی و ابزارهای سنگی پیشرفته کردند. پس از انتقال پایتخت ایران از اصفهان به شیراز، میدان نقش جهان اهمیت خود را بهتدریج از دست داد. این خانه به صورت کاملا ایدهآل خود را در فضای طبیعت جای داده است و برای تفریحات آخر هفتهی خانواده کافمن ساخته شده. هدف از طراحی داخلی واحد اداری تنها برای زیبایی محیط نیست، بلکه توجه به فضاها و عملکردهای ضروری یک ساختمان اداری و تامین نیازهای کارفرما نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

هوشنگ سیحون ابتدا مدرک معماری را در دانشکده معماری هنرهای زیبای دانشگاه تهران گرفت و بعد برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد.هوشنگ سیحون به مرد بناهای ماندگار میدانند و علت این شهرت نیز کارهای چشمگیر او در زمینه طراحی بناهای یادبود برای مفاخر ایرانی است. معماران ایرانی موفقیتهای چشمگیری بهدست آوردند.در ادامه با برخی از معروفترین معماران ایرانی قدیمی و معاصر آشنا شویم. این بنا با نظارت خواجه رشیدالدین فاضل همدانی ساخته شده است، در واقع از ابتدا به قصد استفاده آرامگاهی ساخته شد. تحلیل سازه به معنی محاسبه و تعیین چگونگی تاثیر بارها و نیروها بر یک سازه است. تسلط بر تحلیل سازه ها از مهم ترین ویژگی های مهندسان طراح سازه است زیرا که آشنایی کافی با رفتار سازه ها و تغییر شکل های ناشی از نیروها و شناخت کامل مسیر های بارها و اثرات آن ها برای هر مهندسی امری ضروری است تا ایمنی ساخت و بهره برداری از هر سازه ای و مقاومت کافی آن تضمین شود. اعتقادات، خواسته ها، باورها، نیازها، عادات و شیوه زندگی مردم اهمیتی بی اندازه و بنیادی دارد و در واقع مردم بنیادی ترین عامل در معاری هستند .

نیز ایمن باشد. در واقع “مقاوم بودن” یکی از مولفه های ایمن بودن ساختمان می سایت starchitecture باشد. در معماری ایرانی، علاوه بر خصوصیاتی چون تناسب و زیبایی سردرها و گنبدها و ایوانها به کارگیری منطق ریاضی و عرفانی هم به چشم میخورد.خصوصیات معماری ایرانی بهطور کلی شامل درونگرایی، پرهیز از بیهودگی، مردم محوری، خودبسندگی و مصالحشناسی است. همچنین فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در زمینه مشورت با مشتری به منظور تعیین نیاز مشتری ،تهیه نمودن طرحها و نقشههای پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدل سازی کامپیوتری، همکاریهای لازم و مشارکت با سایر مهندسان در زمینههای تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان ،مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن، بانکهاو … به دلیل پیچیدگی تحلیل پیوسته نسبت به تحلیل ساده، اجرای آن معمولا توسط نرم افزارهای تخصصی انجام میگیرد. به گزارش پایگاه خبری حقایق قفقاز، یک نویسنده آذری در خصوص وضعیت معماری شهرهای جمهوری آذربایجان اظهار داشت: «اكثر ساختمانهای… نوشته معرفی منبع دکتری اصول ساختمان داده اولین بار در پایگاه خبری آزمون دکتری. چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح ساکنان زاگرس دهکدهها را ساختند و بهتدریج بهصورت متراکم زندگی کردند و معماری ایجاد شد.سه هزار سال قبل از میلاد مسیح برای اولین بار سنگ سفید، قیر و انواع دیگر سنگها برای ساختوساز استفاده شد.