خود را به درستی درک کند

برای ایجاد خلاقیت در نمای ساختمان از طرح هایی استفاده نکنید که باعث بوجود آمدن فضای پرت و غیر قابل استفاده در داخل ساختمان شود. چرا که عملیات تخریب حساس بوده و تخریب غیر اصولی بسیار خطرآفرین می­باشد. فراموش نکنید که هر ترکیب رنگی، ایده آل نخواهد بود. طراحیهای معماری فوق العاده به سیستمهای ساختاری غیرمتعارف نیاز دارند تا بتوانند سبکهای مختلف طراحی را با محاسبات سازهای ترکیب کنند. البته اینان نیز معبدهایی به تقلید از نقشههایی که در آنها عناصری از معماری یونانی و آتروسک به شیوهای بیمانند ترکیب شده بودند ساختند. تقسیم بندی دیگری نیز از سازه های کابلی بر اساس کاربرد آنها صورت گرفته است. در ادامه با ویکی ساختمون و معرفی انواع سازه های کابلی همراه باشید. بر اساس این دسته بندی سازه های کابلی به دو نوع پلها و ساختمانها تقسیم بندی میشوند که هر یک نیز انواع خود را دارند. سازههای کابلی و سازههای چادری دو نوع اصلی سازههای کششی به شمار میروند. سازههای کششی از جمله روشهای ساختوساز به شمار میرود که به انواع مختلفی نیز تقسیم بندی میشوند. مقاومت پایین در برابر نیروی رو به بالای باد مهمترین ضعف این سیستم به شمار میرود.

معماران با استفاده از این سبک ساختمان ها را به گونه ای طراحی می کنند که انگار ساختمان در حال ذوب شدن می باشد. در بارگذاری خرپا همیشه نیروهای وارده به گره های خرپا وارد میشه نه به اعضای آن (اعضای کششی و فشاری) چراکه درغیر این صورت تنش خمشی درون اعضا ایجاد میشه و ممکنه خراب بشن. در این نوع از سازههای کابلی، منظور معلق در واقع آن کابلی است که تحت تاثیر بارگذاری خارجی تغییر شکل میدهد و در وهله اول هیچ گونه کششی در آن وجود ندارد. برای دیگر شرایط خاص نیز مقادیر یا ترکیبات بارگذاری متناسب در مبحث ششم پیشنهاد شدهاند.

همان طور که میدانید کانکس در واقع همان خانههای پیش ساخته هستند و یکی از پر کاربرد ترین سازهها که ساندویچ پانل جز متریال اصلی آن به شمار میآید.کانکسها نیز به دلیل پیش ساخته بودن و سرعت در ساخت و مونتاژ آن همچنین قابلیت حمل و نقل و جا به جایی آنها بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به ساخت به روش سنتی را در بسیاری از اماکن حل کرده است. مارک زاکربرگ نیز در این خصوص گفته است: « امیدوارم در آینده پرسیدن این سؤال که آیا شرکتی در حال ساخت یک متاورس است به همان اندازه مضحک باشد که از شرکتی سؤال کنید اینترنت آنها چطور کار میکند. این پروژه حاصل محدودیت و نبوغ است. به عنوان علامت حاصل جمع در نظر گرفته میشود. عملیات آرماتوربندی به عنوان یکی از مراحل ساخت ساختمان دقیقاً به همین منظور انجام میگیرد تا مقاومت کششی بتن افزایش یابد.

یکی دیگر از مسائل بسیار مهم در اجرای ساختمانها رعایت اصول ایمنی و حفاظت اولیه در کارگاه محل پروژه و ساختمانهای اطراف آن و هم چنین رعایت مسایل زیست محیطی کارگاه میباشد. یکی متغیرهای ملکی یک واحد مسکونی که شامل مساحت، کف و بر،عرض معبر، سال ساخت، هزینه ساخت ساختمان نوع بنا و کاربری می باشد و عامل دوم متغیرهای شهری که شامل خدمات شهری در دسترس به ازای هرپلاک و انجام پروژههای شهری با ارزش بالا در مجاورت یک پلاک، اصول محوطه سازی وجود ترافیک و عوارض زیست محیطی می باشد. سازههای کششی در مقیاس بزرگ همان مفهوم را اعمال میکنند اما با اجزای پیشرفتهتر میتوانند بارهای عظیم و شرایط مختلف محیطی را تحمل کنند. کابلها در جهت دهانه بزرگتر یا همان طولی قرار میگیرند. لذا توصیه ما این است که برای انتخاب انواع رنگ ساختمانی و ترکیب هایی که در ذهن دارید، حتما از قبل چند نمونه کار از رنگ آمیزی ساختمان با همان رنگ ها را در کاتالوگ و یا از نزدیک مشاهده کرده و سپس تصمیم خود را نهایی کنید. بنابراین همیشه مهندسان تو فکر اجرای سازه هایی بودن که بارهای وارد به اون ها به نیروهای فشاری تبدیل شده و از ایجاد نیروی کششی تو سازه جلوگیری کنن.

عوارض شهرداری تا ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. برخی از مناطق مانند بافت فرسوده را باید از بخش سرمایه گذاری جدا کرد و شهرداری تهران عوارضی از بافت فرسوده دریافت نمیکند. نقشه خود را با دفتر مقامات محلی مانند شهرداری هماهنگ کنید تا هیچ گونه مشکلی متعاقبا در فرآیند ساخت خانه شما در آن منطقه خاص پیش نیاید. پس از صادرات لینکران به کشور های خاورمیانه جایگزین خوبی برای برندهای معروف خارجی گردید و سهم بازار مصالح نوین تاسیسات ساختمانی کشورهای مجاور را تا ۹۰ در صد بخود اختصاص داد. این مهم باعث ایجاد انواع سازه های نوین در صنعت ساختمان میشود تا پاسخگوی بخش مهمی از نیازهای جامعه مدرن امروزی باشد. این موضوع از این لحاظ حائز اهمیت است که افرادی که قصد دارند تا طراحی را با نرم افزار انجام دهند به روش دستی آن نیز اشاراف داشته باشند.

در این نوع از سازه های کابلی یک دسته کابل آویخته موازی با هم سقف را تشکیل میدهد. از نمونههای شاخص این سازههای کابلی میتوان به ورزشگاه اشتوتگارد در آلمان اشاره کرد. 3. دستورالعمل ورودی-خروجی: این نوع دستورالعملها با کد عملیاتی 111 با یک ۱ در سمت چپ با ارزشترین بیت دستورالعمل شناسایی میشوند. سازههای کابلی در واقع دارای یکی از خالصترین رفتارهای سازهای هستند. از طرفی هم این سازهها دارای فرم زین اسبی هستند. در چرخهٔ رنگ، فامهای ثانویه و ثالثهای که بین یک زوج فام اولیه جای گرفتهاند، دارای روابط خویشاوندی هستند و در کنار هم سادهترین هماهنگی رنگی را ایجاد میکنند.

در انگلستان این سبک را معمولاً معماری نورماندیایی۲۸ می نامند. شرکت پوشش کار تهران با حدود نیم قرن تجربه در عرصه تولید نورگیرهای ساختمانی و پوشش های سقفی از پیشگامان این صنعت به شمار می رود. تاریخچهی این مسجد به قرن ۸ام میلادی باز میگردد اما در حال حاظر قدیمیترین المان باقیمانده از این پروژه معماری اسلامی، دو گنبد است که در سلسلهی سلجوقیان، که در قرن ۱۱ام بر قسمتهایی از ایران حکومت میکردند، ساخته شده است. کارهایی مثل گچ کاری، رنگ کاری، برق کشی، نصب در و پنجره جهت بازسازی و زیباسازی در پایان پروژه انجام میگردد. سازه پایدار در روند همکاری با شرکت فن آوران نصب تاسیسات پارسیان ( فن تاپ ) تحولی نو در زمینه تاسیسات نوین ساختمانی ایران ایجاد کرد. این مهم را میتوان به لطف وجود انواع سازه های نوین برآورده کرد. شاید شنیدن این نکته که اسپیس ها میتوانند برای ساخت سوله نیز گزینه مناسبی باشند کمی دور از ذهن و عجیب باشد. از قابهای فضایی میتوان برای باز کردن مناطق وسیع با پشتوانه داخلی کمی استفاده کرد.

در واقع باید مشخص شود که نحوه صحیح دریافت نور ساختمان از کدام سمت بوده و باید به چه شکلی وارد فضاهای داخلی شود. پروانه نظام مهندسی در چهار درجه به عنوان های پایه 3، پایه ، پایه 1 و ارشد صادر می شود. برای مثال این سازهها بهترین گزینه جهت استفاده به عنوان کمپ برای اسکان کارگران، مدیران و مهندسانی که در مناطق دور افتاده و صعب العبور مشغول اجرای پروژههای عظیمی مانند نفت و گاز هستند و امکان رفت و برگشت پرسنل به منزل وجود ندارد میباشد.زیرا در این مناطق به دلیل صعب العبور بودن و نبودن زمان کافی امکان ساخت به روش سنتی وجود نخواهد داشت.

در ایران، طراحی لرزهای سازههای فولادی، معمولا بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان و استاندارد 2800 صورت میگیرد. یکی از شاخص ترین نمونه های دیده شده کاربرد ابزارهای پارامتریک در حیطه کالبدی بنا به طور قطع پروژه مکعب آبی (Water Cube) در دهکده بازی های المپیک پکن است که ردپای ابزارهای پارامتریک را در تعریف مفاهیم، طراحی معماری، طراحی و بهینه سازی سازه و حتی شیوه ساخت آن می توان دید. طراحی سازه های فولادی یکی از فعالیتهای مهم حوزه مهندسی عمران و سازه است. ساختمان شش طبقه اندرزگو در هر طبقه خود یک واحد آپارتمان دارد و به گونه ای طراحی شده که امکان زندگی آرام و آسوده را در محله ای شلوغ که با انواع مختلفی از ساختمان با مصالح و ارتفاعات گوناگون پرشده است، فراهم می کند. گودبرداری اولین مرحله در ساختمان سازی است، که توسط مهندس سازه نقشه کشی میشود.

عمده پیمانهای معماری مربوط به ساختمانهای صومعهها و کلیساها سایت starchitecture بود. با وجود ارائه معیار کنترل لاغری برای حالت حدی بهرهبرداری، اگر قلابها و میلههای مهاری کششی دارای پیشتنیدگی کافی باشند، نیازی به رعایت شرط بالا نخواهد بود. این پل در مقایسه با پلهای معلق، فاقد کابل اصلی است و در ازای آن دارای چندین کابل است که همگی آنها بهطور مستقیم به سواره رو متصلاند و وزن آن را متحمل میشوند. سواره رو در واقع ایجاد سطحی برای عبور و پایدار سازی کابل پل است. پوسته، سازه نازکی با سطح منحنیه که بارها رو از طریق کشش، فشار و برش تحمل میکنه. غشا در یک یا چند نقطه، زمین را لمس میکند و بارهای سطح خود را از طریق این نقاط به زمین منتقل میکند. همچنین هزینه حمل مصالح، تخریب و خروج تجهیزات خراب از خانه و حمل آن ها نیز از جمله هزینه هایی است که بسیاری از مالکان از این هزینه اطلاعی ندارند. در عصر حاضر علم و تکنولوژی در تمام زمینهها با سرعت بالایی در حال پیشرفت است.نحوه ساخت و ساز و نوع مصالح مصرفی نیز از این قاعده مستثنی نیست.از همین رو با توجه به افزایش نیاز به ساخت و ساز و البته سازههایی با کیفیت مصالحی روی کار آمدند که نه تنها مشکلات و عیوب مصالح سنتی قبل را ندارند بلکه ویژگیها و مزایای فراوان تری نیز دارند.این مصالح همان سازههای پیش ساخته هستند که علاوه بر سرعت بخشیدن به روند اجرای پروژه سبب کاهش هزینههای ساخت و ساز نیز میشوند.سازههای پیش ساخته از سه لایه به صورت پیش ساخته در کارخانه تولید میشوند و با انتقال به محل اجرای سازه تنها نیازمند نصب و آب بندی میباشند و دیگر نیازی به حمل و نقل و زمان بر مصالح سنگینی مانند آجر نیست.این سازههای پیش ساخته در زمینههای گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرد که در ذیل چند مورد از آنها را به نظر شما میرسانیم.

یک خانه با نیاز به خوابیدن، پختوپز، ذخیرهٔ غذا و گاهی کار کردن تعریف میشود ولی مفهوم خانواده و روابط بین زن و مرد نیز بر ریخت آن تأثیر به سزایی دارد. ساختمان به عنوان یک سرپناه محلی برای سکونت و زندگی، کار یا هر هدف دیگری ساخته می شود. بخش هایی مانند برجهای خنک کننده، آبگردانها، پمپهای حرارتی، داکتها و غیره همواره به عنوان بخش مهمی از ساختمان در روی بام طراحی میشوند. در این سیستم سازه ای، همونجور که در شکل پایین نشون داده شده برخی المان ها به فرم کششی برای تحمل بارهای ثقلی طراحی میشن (اکثرا کابل های کششی با مقاومت زیاد هستند). این سیستم استفاده از ستونهای درخت مانند را برای پشتیبانی بهتر از ساختار کلی نشان میدهد. از این سازههای پیش ساخته در بسیاری از مکانها مانند ساختمانهای اداری، مسکونی، سولهها، سیلوها، سردخانه، اتاق تمیز، کارخانجات صنعتی استفاده میشود.

تناسبات در معماری یکی از مفاهیم اصلی و پایهای است که به رابطهٔ بین اجزا و کلیت یک فضا یا طرح معماری اشاره دارد و منظور از تئوریهای تناسبات، ایجاد احساس نظم بین اجزاء یک ترکیب بصری است.در سبکهای معماری به تناسب اجزاء معماری، انسان و فضا توجه بسیاری شده است و در هر سبک معماری، تغییرات تناسب ،مفاهیم متفاوتی را بیان میکند. یکی از مهم ترین مشکلات به کارگیری میلگردهای فولادی در ساختمان های بتنی خوردگی این میلگرد ها می باشند. درحالیکه اکثر پروژهها، صرفنظر از اندازه، مقداری پول نقد از طرف پیمانکار میخواهند، اما رسیدگی به برخی مسائل و مشکلات در این نوع کاربری نسبت به دیگر کاربریها آسانتر است. این غشا میتواند به عنوان سقف برای سازههای سبک استفاده شود یا میتواند ساختار را به طور کامل بپوشاند. این شرکت به عنوان یکی از بزرگترین و مجرب ترین شرکت های ارائه دهنده تجهیزات و مصالح مدرن ساختمانی، عرضه کننده بهترین برند های جهان از جمله لینکران، آرماسل وانفلکس، کایسه، فلمرو است. در همین راستا، سیستم های آتش بند و دودبند فلمرو توسط این شرکت در ایران عرضه میگردد.و در ادامه سازه پایدار الهیه با رصد و سنجش نیاز صنعت ساختمان کشور از یک سو چشم انداز ساختمان سازی مدرن در سطح جهان از سوی دیگر، یکی از پیشروهای فعال در امر عایق های الاستومریک و تنها نماینده مستقیم و عرضه کننده برند آرماسل وان فلکس محسوب می شود.