درمان سردرد چگونه است ؟ کلینیک طبیب مرکز فوق تخصصی مغز و اعصاب و ستون فقرات

وقتی دچار سر درد خوشه ای شوید، درد شدیدی را در یک طرف سر خود و اطراف چشمتان احساس می‌کنید. درواقع، زمانی که تخمدان آماده لقاح باشد، تخمک آزاد می‌کند که نشانه شروع «پنجره باروری» است. تخمک‌گذاری تقریبا ۱۴ روز بعد از اولین روز پریود اتفاق می‌افتد. نوسانات هورمونی که علت اصلی میگرن در قاعدگی است گاهی باعث افزایش ترشح بیش از اندازه اسید معده شده و حالت تهوع در پریودی ایجاد می‌کند. واکنش بدن نسبت به ترشح هورمون پروستاگلاندین باعث ایجاد درد و گرفتگی رحمی و حالت تهوع در پریودی می‌شود. به نقل از «medicalnewstoday» در طول چرخه‌ی پریود، هورمون‌های بدن زنان در راستای آماده‌سازی بدن برای حاملگی، افزایش و کاهش می‌یابند.

همچنین می توانید چای نعناع روی پیشانی بمالید تا میگرن درمان شود. سردرد خوش خیم یا میگرن ممکن است خطرناک باشد ولی خطرناک ترین نوع سردرد، سردرد همراه با خونریزی مغزی است. علائم سردرد خطرناک ممکن است شامل افت فشار خون، تب، سرگیجه شدید، تاری دید، سختی در گفتار و یا مشکلات حافظه باشد.

در این حالت چشم‌هایتان را ببندید و روی رفع تنشی که در گردن، پشت و شانه‌ها‌ی‌تان احساس می‌کنید، متمرکز شوید. مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند باعث سردرد شود، اما این نکته را در نظر داشته باشید که نباید کاملا مصرف کافئین را قطع کنید. مصرف کمی از کافئین برای بدن لازم است، همیشه باید سعی کنید حد تعادل را حفظ کنید تا دچار چنین سردردهایی نشوید. برخی از سردردها، به دلیل گرفتگی نواحی گیجگاهی به وجود می‌آیند.

تحقیقات زیادی در مورد رابطه این ماده با سردرد انجام گرفته‌اند که همگی تاثیر آن بر کاهش سردرد را تایید می‌کنند. درواقع منیزیم همچون یک داروی ایمن در برابر سردرد عمل می‌کند. این تحقیقات نشان می‌دهند، سردرد در افرادی که کمبود منیزیم دارند، بسیار بیشتر از سایر افراد است. به این ترتیب مصرف ۶۰۰ میلی‌گرم سیترات منیزیم در طول روز، کمک شایانی به بهبود سردردهای مزمن می‌کند. کافئین همچنین به افزایش اثربخشی داروهای رایج برای درمان سردرد شدید مثل ایبوپروفن و استامینوفن کمک می‌کند. نشان داده شده که محرومیت از کافئین هم در صورت مصرف‌ مقدار زیادی از آن در طول روز می‌تواند باعث بروز سردرد شود.

سردردی که با تکان و حرکت سر بدتر می شود، معمولاً ناشی از التهاب مفصل گردن یا عضلات گردن است. سردرد شدید ممکن است شامل درد حاد و ناگهانی، تهوع، استفراغ، حساسیت نسبت به نور، و یا بی حسی در صورت باشد. همچینین خوشحال می‌شویم تا تجربیات خود را در رابطه با ماساژ برای سردرد با ما در میان بگذارید و اگر در این زمینه به مورد خاصی برخورد کرده‌اید، آن را در قسمت نظرها با ما ثبت کنید. اکنون می خواهم روش آسان و سریع دیگری را برای تسکین سردرد به شما بیاموزم. اگر سردرد همچنان ادامه دارد،مراکز بازتابی موجود در مرکز هر دو دست را ماساژ دهید و نقاط حساس را بیابید.