در مقاله بتن چیست؟

انتخاب مقدار پارامترهای ترکیبات بارگذاری بالا برای شرایط خاص، الزامات مخصوصی دارد که در مبحث ششم به آنها پرداخته شده است. روابط مربوط به این محاسبات در بند 10-2-5-1-5 مبحث دهم آورده شده است. مقدار U برای حالتهای دیگر در بند 10-2-3-3 مبحث دهم (1392) آورده شده است. این موارد در بند 10-2-3 مبحث دهم (1392) پوشش داده میشوند. بند 10-2-6 مبحث دهم (1392)، به معرفی الزامات عمومی و اختصاصی طراحی مقاطع دارای تقارن یک محوره و دو محوره تحت برش در صفحه جان، مقاطع نبشی تک، مقاطع توخالی و مقاطع دارای یک محوره و دو محوره تحت برش عمود بر محور ضعیف میپردازد.

نورمن فاستر در طرح خود، قابهای سه بعدی فلزی به صورت طاق گهوارهای با قطر دهانه ۳۶ متر را برای پوشش سقف در نظر گرفته است. بسیاری از پیمانکاران، گارانتی هایی برای کارهایی که برای شما انجام دادند، ارائه می کنند که طبق آن، می توانید در صورت مشاهده هرگونه مشکل در فرآیند ساخت و ساز (در دوره ای که ضمانت نامه آن را پوشش می دهد)، پیمانکار را موظف به تعمیر و یا جایگزینی آن بخش و یا قطعه کنید. همین ویژگی، این نرم افزار را به گزینه اول طراحی و تحلیل سازههای فولادی در بسیاری از پروژهها تبدیل میکند.

این پروژه توسط دفتر معماری الگو طراحی شده است. آن ها این اصول را با استفاده از نمونه های گوناگون از طراحی ساختمان در اروپا، انگلستان و امریکا نشان داده اند و همچنین بر فراگیری از معماری بومی تأکید بسیاری کرده اند، معماری که در تجربه نسل های متمادی ساکن یک منطقه و اقلیم ویژه در آن پنهان است. با وجود اعتبار بالا و جامع بودن منابع معرفی شده در این بخش، بسیاری از مباحث موجود در آنها، پیچیده هستند و نیاز به تفسیر دارند. بنابراین امکان دارد در صورت خراب شدن پروژه مشکلاتی برای شما به وجود آید. ساختمانی که بر اساس طرح جامع و تفصیلی شهرداری در محدودهای از شهر با تراکمهای مختلف مسکونی بنا شود این پتانسیل را دارد که افرادی در آن سکونت کنند بنابراین مجوز شهرداری آن با کاربری مسکونی صادر میشود. علاوه بر این، سازههای فولادی، معمولا از ترکیب فولاد با دیگر مصالح ساختمانی اجرا میشوند. ساختمان اداری سبز علاوه بر مزایایی که برای محیط زیست دارد. همانطور که اشاره کردیم، نسبت طول عضو فشاری به ابعاد سطح مقطع آن، اهمیت زیادی در طراحی دارد. همانطور که اشاره کردیم، فرمول بالا، مختص اعضای فشاری بدون اجزای لاغر است. همانطور که اشاره کردیم، ضابطه اصلی برای طراحی اعضای کششی سازههای فولادی، مقاومت آنها است.

در صورت علاقه به آشنایی بیشتر با مبحث طراحی اعضای فشاری، مطالعه مطلب «طراحی دستی ستون فولادی | معرفی اصول طراحی – به زبان ساده» را به شما پیشنهاد میکنیم. تقسمیمبندی اعضای سازههای فولادی به انواع کششی، فشاری، خمشی و برشی محدود نمیشود. در صورت مناسب بودن پروفیل انتخابی برای عملکرد به عنوان عضو فشاری، طراحی این عضو، مورد تایید قرار میگیرد. طراحی پارکینگ نیازمند پیشبینی فضا برای تعداد خودروهای پارک شده است و باید بر اساس دادههای دقیق صورت گیرد. این تقسیمبندی، بر اساس شکلپذیری مورد انتظار سیستم سازهای انجام میگیرد. لنگر پلاستیک، یکی از خواص مقاطع سازهای است.

اگر بخواهیم وسعت این حرفه را برای شما مشخص کنیم، این حرفه بسیار بسیار فراتر از چند سال تحصیل در دانشگاه حتی تا بالاترین مدارج است، در نتیجه آماده باشید تا با سختی های فراوان در طول زندگی خود روبرو شوید. شرط تجربه برای داوطلبان مدرک معمولاً توسط یک دوره کارآموزی (معمولاً دو تا سه سال بسته به قانون هر کشور) ارضا میشود. این المانها بر اساس شکلپذیری به سه نوع اصلی «قاب مهاربندی شده همگرا» (Concentrically Braced Frame) یا «CBF»، «قاب مهاربندی شده واگرا» (Eccentrically Braced Frame) یا «EBF» و «قاب مهاربندی شده زانویی» (Knee Braced Frame) یا «KBF» تقسیم میشوند.

برخی دیگر، فقط به یکی از این سازهها اختصاص دارند. کاربری ساختمان و مجوز شهرداری این مسئله را تعیین میکند و شامل کاربری مسکونی کاربری تجاری و فاقد کاربری است. پارامتر λp، بر اساس نسبت پهنا به ضخامت (b/t) در مقاطع مختلف تعیین میشود. به منظور طراحی عضوهای کششی بر اساس نوع اتصالات آنها، ابتدا باید سطح مقطع خالص موثر را تعیین کرد. ساختار داده صف (queue) برخلاف پشته براساس اصل FIFO کار می کند یعنی اولین عنصر ذخیره شده در صف ابتدا حذف خواهد شد. برای اینکه بهتر بتوانیم این نوع معماری را توضیح دهیم باید ابتدا به تعریف کلمه بیونیک بپردازیم. در ادامه بعد از تعریف اینکه ساختمان چیست به بررسی همه جوانب موجود در این صنعت خواهیم پرداخت. در صورتی که خطوط ارتباطی مستقلی بین هر ثبات استفاده شود، تعداد مسیرها و سیمبندیهایی که بخواهد همه ثباتها را به هم متصل کنند بسیار زیاد خواهد شد. پیمون نه تنها در نقشه و اندازهٔ پایهها و ستونها در عرض و طول اتاقها و راهروها اثر دارد، بلکه حالت در و پنجره و نسبت بین آنها را نیز معین میکند و پس از همه در پوشش درگاهها، ایوانها، طاقها و گنبد خانهها تأثیر دارد.

نرم افزار سپ 2000، یکی از نرم افزارهای همخانواده ایتبس (محصول شرکت CSi) است. معماری یکی از خلاقترین هنرها و بخش مهمی از هویت هر سرزمینی است. اما بهتر است در اینجا به نکته مهمی توجه داشته باشید! ممکن است مایل باشید تمام آشپزخانه یا بخشی از آن را با چنین رنگی بیارایید. دستشویی، وان، توالت و کاشی ها، وسایل تقریبا ثابت و دائمی هستند و شاید بهتر باشد آن ها را نقطه ی آغاز طرح رنگی خود در نظر بگیرید. دوما هر چه ترکیب رنگی انتخاب شده برای رنگ آمیزی ساختمان، ملایم تر باشد، جذابیت بیشتری داشته و آرامش فراوانی با خود به همراه خواهد داشت. از این دوره سازههای معروف فراوانی مثل چهلستون، عالی قاپو و مسجد شاه (مسجد امام) برجای مانده است. در غیر اینصورت، انجام محاسبات طراحی با انتخاب پروفیل فولادی بعدی (بزرگتر یا کوچکتر) ادامه مییابد تا در نهایت، یکی از این پروفیلها در حالت حدی صدق کند.

این دسته از الیاف آلی متشکل از کربن، هیدروژن، اکسیژن ونیتروژن هستند. هر چیزی که قابل سنجش باشد و میتواند برآورد شود باید بخشی از هزینههای سخت این بخش باشد. آزادی در طراحی، شمار زیاد شکل ها و در هم آمیختگی آن ها از ویژگی های این سبک می باشد. بنا بر گفته مجله معمار، زیر این سرگرمی زمستانی، سالانه 440،000 تن زباله بهوسیله کورههای بخار و توربین به برق تمیز و گرمایش برای 150000 خانه در آن نزدیکی تبدیل میشود. انرژی فسیلی صفر است، زباله صفر و منتشر شدن کربن صفر است به خصوص تلاش برای انتشار کربن کم و یا بدون کربن است. ساختمان با الگو گرفتن از معماری بومی کشور ، با باز و بسته شدن کیفیتی مانند فضاهای تابستان نشین و زمستان نشین ایجاد می کند. از مزیتهای استاد پرو میتوان به پوشش استانداردهای معتبر برای طراحی اتصالات سازههای فولادی اشاره کرد. از مهمترین پارامترهای موثر بر طراحی عضوهای تحت خمش در سازههای فولادی میتوان به شکل سطح مقطع پروفیل، لاغری بال، لاغری جان و حالت حدی مورد بررسی اشاره کرد. فرادرس، یک آموزش ویدیویی جامع و کاربردی را تهیه کرده است که بر اساس مبحث دهم مقررات ملی ساختمان، به آموزش اصول طراحی عضوهای سازههای فولادی از جمله عضوهای کششی، خمشی، فشاری و اتصالات میپردازد.

نکته مهم در طراحی این عضوها، محور تقارن، فشرده بودن/نبودن بال و فشرده بودن/نبودن جان آنها است. برای مقطع مورد بررسی در این بخش، اگر خمش حول محور قوی اعمال شود، مقاومت خمشی اسمی برای حالتهای حدی تسیلم و کمانش پیچشی جانبی مورد بررسی قرار میگیرد. در مرحله بعدی، باید با استفاده از ضریب لاغری به دست آمده از مرحله اول و مشخصات مکانیکی فولاد، تنش فشاری ناشی از کمانش خمشی را تعیین کرد. تسلط بر روی طراحی سازه های فولادی، نیازمند آشنایی کافی با نحوه استفاده از روابط ارائه شده در مبحث دهم و تعیین حالتهای حدی مناسب است. در رابطه با یکی از انواع متداول قابهای مهاربندی شده، فرادرس، یک فیلم آموزشی جامع را تهیه کرده است که میتواند در یادگیری مبحث طراحی این سیستمهای سازهای به شما کمک کند. منابع و کتابهای فراوانی در زمینه یادگیری اصول طراحی سازه های فولادی وجود دارند. این جزوه از مهندس میثم آزادمنش برای دانشجویان به منظور یادگیری تحلبل سازه بسیار کاربردی و مفید است. این جزوه در ۹۲ صفحه و به صورت تایپ شده آماده و تدوین شده است.

معماری های تک (معماری های تک۶۴ ). این سبک در دهۀ ۱۹۸۰ ظهور کرد، و آرمان های برگرفته از جنبش مدرن را با سازه های بسیار پیشرفته و نوآوری های فنی به اجرا سایت starchitecture درآورد. معماری های تک سبکی از معماری است که تمامی تجهیزات و ابزار پیشرفته ای که قبلا در درون ساختمان بودند را بیرون کشید و به ظاهر بیرونی ساختمان منتقل کرد و در درون سازه هم فرم های انعطاف پذیری را قرار داد. تعداد کل واحدهای کارشناسی ارشد معماری اسلامی 32 واحد میباشد که 8 واحد آن دروس پایه از جمله نظریهها و روشهای طراحی معماری، حکمت و هنر اسلامی، فرم و هندسه در طراحی مدولار، روش تحقیق در معماری که گذراندن آن الزامی میباشد. ما از سنت خود بریدیم و شیفتهی غرب شدیم. در ایالات متحده، ۹۰% از ساختمانهای اداری در جهت شرق و غرب ساخته شده اند زیرا نفوذ نور خورشید در صیح و بعدازظهر ناخوشایند است. در دکوراسیون داخلی دفتر اداری باید علاوه بر کارمندان دفتر کار به کسانی که به دفتر مراجعه میکنند و با این محیط سر و کار دارند توجه کرد.

کشورهای دیگری همچون ایالات متحده، کانادا، استرالیا و غیره نیز در زمینه معماری – بخصوص گرایشهای کارشناسی ارشد – دارای شرایطی معین برای ادامه تحصیل علاقهمندان تا بالاترین مقاطع ممکن هستند. در برخی از کاربردها، عضوهای کششی با عنوان کلاف نیز شناخته میشوند. حالتهای حدی مقاطع مختلف برای طراحی عضوهای خمشی در جدول 10-2-5-1 مبحث دهم (1392) آورده شده است. الزامات طراحی قابهای مهاربندی شده در بندهای 10-3-2 تا 10-3-6 و 10-3-10 تا 10-3-12 مبحث دهم (1392) آورده شدهاند. در جدول 10-1-4-1 مبحث دهم (1392) میتوانید نمونهای از مشخصات مکانیکی فولادهای ساختمانی برای تحلیل و طراحی سازه های فولادی را مشاهده کنید. در این حالت، طراحی سازه بر اساس الزامات طراحی اعضای دارای مقاطع مختلط (بند 10-2-8 مبحث دهم، 1392) صورت میگیرد. در اعضای دارای اتصالات پیچی، سطح خالص عضو کششی، برابر اختلاف بین سطح کلی آن با سطح حفرهها است. برای اعضای فشاری سازههای فولادی، ضریب کاهش مقاومت برابر 0/9 است. در حال حاضر بزرگ ترین پل عابر پیاده در کشور به طول ۲۷۰ متر طراحی و ساخته معمار جوان ایرانی لیلا عراقیان، است. موزه اورتا در بروکسل، ورودی متروی پاریس و ساختمان لاویروت در پاریس از مهم ترین بناهایی هستند که از سبک معماری هنر نو بهره برده اند.

«قاب خمشی» (Moment Frame)، یک سیستم سازهای باربر جانبی است که از اتصال گیردار (صلب) چندین تیر و ستون (قاب) تشکیل میشود. طراحی و اجرای سیستمهای باربر جانبی نظیر قابهای خمشی، قابهای مهاربندی شده و قابهای ترکیبی، از رویکردهای متداول برای مقابله با تاثیرات مخرب بارهای لرزهای بر روی عملکرد ساختمان است. اصول مرتبط با این مبحث طی دروس مختلفی نظیر تحلیل سازههای 1، تحلیل سازههای 2، سازههای فولادی 1 و سازههای فولادی 2 به دانشجویان رشته عمران آموزش داده میشوند. در ترکیبات بارگذاری بالا، از اثرات بارهای کوتاه مدت نظیر زلزله، باد، سیل و غیره صرف نظر شده است. یکی از مهمترین مراحل تحلیل و طراحی سازههای فولادی، مخصوصا در مناطق لرزهخیز و دارای خطرپذیری بالا، توجه به الزامات طراحی لرزهای است.