طراحی ساختمان های اداری

بتنی که در سیستم آی سی اف استفاده میشود باید حداقل از رده C10 باشد و اسلامپ آن هم باید بین 100-150 میلیمتر باشد. در سازههای پوستهای به دلیل استفاده از ورقهای نازک، وزن آن بهطور قابل توجهی کاهش می یابد. اما طراحی دیکدرها نسبت به انکدرها (رمزگذار | Encoder) بسیار سادهتر است و به همین دلیل معمولا در منابع آموزشی قبل از انکودرها، به شرح دیکدرها پرداخته میشود. طراحی سازه یک حوزه بسیار تخصصی مهندسی عمران است. انواع سازههای فلزی امروزه در ساخت پل، مخزن نگهداری سیالات، ساختمان، سیلو و غیره دیده میشود؛ سازههای فولادی امروزه جایگاه بسیار ویژهای در حوزه ساخت و ساز دارند، چرا که فولاد یکی از مهمترین مصالح در ساخت یک پروژه به شمار میرود. مهندسان سازه آموزش دیده اند تا عناصر سازه را به طور دقیق طراحی کرده و در حین ساخت نظارت کنند. چشم است، آنچه از بیرون سوی دیده می شود، منظره خارجی بنا و عمارت، قسمت خارجی ساختمان و نماسازی، فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت است. البته این سیستم معایبی همچون: عدم امکان بازیافت مصالح، ضخامت بالای دیوارهای داخلی، عدم امکان تعمیر و جایگزینی قطعات و احتمال جذب آب توسط لایه بتن خارجی را دارد.

اطلاعات تماسی که در انتهای این صفحه آورده شدهاند مربوط به اپلیکیشن نقشه و مسیریاب نشان بوده و ارتباطی با مجموعه ساختمان اداری پایانه سایت starchitecture مرزی بازرگان ندارد. این نیز نشان میدهد جایگاه نماز و عبادت در زندگی دینی و در زندگی کنونی ما چیست. بازتاب این اصل در زندگی ما محوریت خوردن است. این برنامه ها به مهندسین و طراحان کمک می کنند تا بتوانند در زمان کمتر و با دقت بالاتری انواع عملیات محاسباتی، تحلیلی و مدل سازی مربوط به طراحی سازه، مانند طراحی قاب های بتنی و فولادی، دیوارهای برشی، تیرها، تحلیل نوع توزیع بارهای وارده به سازه، انتقال بارها و غیره را انجام دهند. هدف اصلی از این تغییرات، ارتقای توانایی های مهندسین سازه و طراحی های اصولی و ایمن برای سازه های پیچیده و جدید می باشد.

بر این اساس، تنش مجاز طراحی از تقسیم مقاومت تسلیم فولاد بر ضریب ایمنی مورد نظر (عدد بالاتر از 1) به دست میآید. مهندسان به ویژه مهندسان ساختمان پس از گذراندن تحصیلات دانشگاهی در مقطع لیسانس و بالاتر از آن میتوانند با پرداخت حق عضویت سالیانه و ارائه مدارک مورد نیاز در این سازمان عضو شوند. این ساختمان در مساحت سه صد و هفتاد و شش متر مربع زمین در سه منزل به هزینه بیش از بیست و سه میلیون افغانی از بودجه پروژه تحکیم ثباث وزارت شهر سازی و مسکن پرداخت میگردد که به مدت یک سال کار آن تکمیل میگردد. به طور کلی ETABS یعنی تحلیل سه بعدی تعمیم یافته سیستم های ساختمانی که به عنوان نرم افزار مهندسی عمران هم شناخته می شود. در این نوع سازه اجزا به گونهای کنار هم قرار گرفته اند که ترکیب کلی به مثابه یک شی واحد عمل کند.

ساختمان، نوعی سازه است که با مصالحی خاص ساخته می شود و شامل زیر بنا، زیر ستون، دیوار، کف، سقف، دودکش، خدمات لوله کشی و ساختمانی، سکوهای ثابت، ایوان، بالکن، قرنیز یا جلوآمدگی، بخشی از یک ساختمان یا هر چیز دیگری که به آن وصل شده یا هر دیوار محصوری که یک زمین یا فضا را از سازه مشابه مجرا می کند، می باشد. این نرم افزار در بخش های مختلف مهندسی سازه از جمله استاتیک و دینامیک، ترسیم پلان ها، قاب خمشی، تحلیل و طراحی سازه های فولادی، دیوار برشی و… شرکت سازه های آبی در سال 1363، با اتکا به تجارب طولانی و ارزشمند مؤسسین خود و با هدف فعالیت در صنعت ساخت و احداث پروژههای بزرگ در ایران شروع به کار نمود و با گذشت بیش ازسی سال فعالیت در حوزه های مختلف عمرانی و بخصوص صنعت آب و نیز داشتن سرمایه بزرگ نیروی انسانی توانمند و باهوش، این شرکت با در دست داشتن رتبه های ممتاز، به عنوان یکی از موفق ترین و معتبرترین شرکت های عمرانی ایران است. رشتهها کشیده شده و وقتی که مقاومت لازم که بین 3000-3500 psi است به دست آمد، قفل میشوند.

امروزه کمک فراوانی به مهندسین برای انجام سریع انواع محاسبات و طراحی سازه می کنند. جدول بار مرده ساختمان عمدتاً در مرحله طراحی، تحلیل سازه، محاسبات بارگذاری استفاده می شود. به عنوان اصلی کلی، توصیه می کنیم که برای رنگ مبلمان، قالیچه ها و رویه ی صندلی ها، از درجاتی تیره تر از رنگ دیوارها استفاده کنید. از آنجایی که معمولا فضای کوچکی را به حمام اختصاص می دهند، توصیه می کنیم درجات روشن و متوسط رنگ ها را برای دیوار برگزینید تا بدین طریق، مکانی دلبازتر و وسیع تر به نظر برسد. یکی از این بلوارها در امتداد یک طرف ساختمان قرار دارد، بنابراین معماران تصمیم گرفتند با پایین آوردن سقف به منظور ایجاد پیاده رو، بر ارتباط بین فضای داخلی و خیابان تأکید کنند.

چون در این سیستم دیوارها و سقف بکپارچه هستند، توزیع بار و مقاومت در برابر نیروهای خارجی مانند زلزله تقریباً یکنواخت و همگن است. مقاومت بالا در برابر حرارت، آتشسوزی، خوردگیهای شیمیایی و هوازدگی، زلزله و … اگر نیاز باشد در زیر پوشش آسمانه (سقف) پنام (عایق) ی در برابر گرما و سرما ساخته شود یا افراز بنا که ناگزیر پرپیمانه است و نمیتواند به دلخواه معمار کوتاهتر شود، تنها با افزودن کاربندی میتوان آن را کوتاهتر و باندام و مردموار کرد. دیگر طبقات مجموعه که به پارکینگ، استخر و لابی مجموعه تعلق گرفته است در تراز همکف و یا زیر زمین تعبیه شده اند تا بیشترین بهره وری از تراکم ساختمانی را ایجاد کرده و از فضاهای موحود استفاده درستی شده باشد. در بنا کردن ساختمان از سازههای مختلفی استفاده میشود؛ سازه باید به درستی اجرا شود و استفاده از مصالح باکیفت هم روی کیفیت و پایداری سازه نهایی تأثیرگذار است. می توان آن را مجموعه ای از روش ها یا ابزارها توصیف کرد که برای تعیین مشخصات ایمن و مقرون به صرفه برای یک سازه مورد استفاده قرار می گیرد و اطمینان حاصل می شود که یک ساختار برنامه ریزی شده به اندازه کافی قوی است تا بار مورد نظر خود را حمل کند.

بسیاری از کارشناسان بر این عقیده هستند سبک معماری هایتک سبکی متمایز در طراحی معماری مدرن به شمار می رود. امروزه در بسیاری از ساختمانها نیز از سازه قابی استفاده میشود. البته این اتصال را هم میتوان از طریق پیچ و مهره، توسط فلنج ، با استفاده از ورق اسپلایس و همچنین جوشکاری، انجام داد. سازههای پانلی از اجزایی شامل دو لایه شبکه فلزی مش که در طرفین قرار میگیرند، یک لایه فوم پلی استایرن که در بین دو لایه فلزی قرار میگیرد و مفتولهای جانبی برای اتصال سه لایه به یکدیگر تشکیل میشود. سازه فولادی پوسته ای جسم صلب سه بعدی است که ضخامت آن در مقایسه با سایر ابعاد کم است. خرپاها معمولاً ظاهری مثلثی شکل دارند و نیروی کششی و فشاری را ابتدا تحمل و سپس به پی سازه منتقل میکنند؛ سازههای خرپایی در سه نوع ساده، مرکب و پیچیده تولید میشوند که قابلیت استفاده مجدد را هم دارند.

خانههای آپارتمانی با توجه به اینکه در نواحی کم درآمد و یا پر درآمد احداث شوند، از نظر اندازه و نوع و میزان تنوع متفاوت خواهند بود. بتن با اینکه مقاومت فشاری بالایی دارد که از مزیتهای آن محسوب میشود، ولی در برابر تنشهای کششی عملکرد خوبی ندارد. در واقع سازه، استخوانبندی یک ساختمان است و دوام و تعادل آن را تعیین میکند. ما در فضاي شهري با يک ساختمان روبرو نيستيم، در واقع هر ساختمان جزئي از فضاي شهري محسوب مي شود که زیبایی و عدم زیبایی آن بر فضاهاي عمومي تأثير گذار است. شاید برای بسیاری از ما این سؤال وجود داشته باشد که مراحل ساخت ساختمان چه هستند و در هر مرحله چه کارهایی باید انجام داد.

این موضوع به خودی خود از معایب ساختمانهای فولادی محسوب نمیشود اما هرگونه سهلانگاری ناشی از عدم دقت و کمبود تجربه میتواند کیفیت جوش را پایین آورد. بنابراین قیمت میلگرد هم میتواند یکی از عوامل مؤثر بر هزینه کل پروژه شما باشد. یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده یک سازه قابی، تیرآهن است؛ بنابراین قیمت تیرآهن یکی از عوامل بسیار مؤثر در افزایش یا کاهش قیمت نهایی پروژه یا سازه قابی است. در حالت آزاد، کابل یا میلگرد فولادی با بتن اطراف چسبندگی ندارد و این سیستم معمولاً به صورت تک رشتهای است. کابل تاب دار، تحت شرایط فشار متقارن دارای ثبات بیشتری است زیرا کابل قابلیت تغییر شکل جهت تنظیم کردن خود با فشار خارج از مرکز را دارد. علت وجود انحنای سهمی گونه در سازه فولادی معلق، مقاوم سازی این سازه در برابر فشارهای خارج از مرکز یا جانبی مانند فشار ناشی از باد یا ارتعاش و مانند آن است. در تئوری پیشتنیدگی، از اعمال فشار دائمی، قبل از اعمال بارهای بهرهبرداری، برای کاهش و یا از بین بردن تنشهای کششی استفاده میشود. سازهها بر اساس مصالح مورد استفاده و روشهای پیادهسازی با هم تفاوت دارند.

خرپا یک سازه تشکیل شده از تیرها و سایر المان هاست به نحوی که یک ساختار مشبک را تشکیل دهند. ساختمان Tokyo Bay Bay طراحی کنزو تانگه از نمونههای خوب این سبک است که کپسولها به عنوان واحد تکرارشونده و قابلتعویض در یک چهارچوب قرار گرفتهاند و کلیت ساختمان را میسازند. در اتصال بادبندها میبایست نکاتی چون: ضخامت ورقهای اتصالی، اندازه پروفیلهای انتخاب شده در بادبند، هم محور شدن پروفیلها در یک نقطه بعد از اتصال و ابعاد جوش، رعایت شوند. اتصال بادبندها به چه صورت است؟ رنگ های رایج برای سقف ها، عبارتند از سفید، سفید مایل به خاکستری یا زرد. وظیفه بادبند در سازه، تحمل بار و انتقال نیروهای جانبی است و عملکرد اصلی خود را زمانی نشان میدهند که زلزله یا طوفان اتفاق بیفتد. با در نظر گرفتن این موضوع بهتر است برخی از الزامات اولیه را در زمان جراحت یا یک اتفاق در دسترس داشته باشیم. با تحقق سودهای تا ۴۰ درصد در بخش ساخت و ساز، نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی اتفاق می افتد. گروت های تولیدی با دانه بندی شن سیلیسی از یک میلیمتر تا 14 میلیمتر تولید می شود.

تأسیسات برقی و مکانیکی پس از اجرای پوششها، پیادهسازی میشود و در نهایت درب و پنجره نصب میشوند. تا از اجرای صحیح طراحی سازه اطمینان حاصل شود. رابطها میتوانند یا از جنس پلی استایرن منبسطشونده باشند و یا از موادی مانند: پلی پروپیلن با دانسیته بالا، پلی استایرن با مقاومت بالا، ورق گالوانیزه و یا میلگرد باشند. تصور تابش نور آفتاب به پنجره های رنگی مشبک که روی طاقچه ی اتاق مادر بزرگ می تابد و یا گنبدهای آبی فیروزه ای مساجد که مانند نگینی در دل آسمان هستند، نیز از دیگر تصاویر نوستالژی است که در ذهن اکثر افراد جای دارد. همانطور که می بینیم هر یک از این افراد تعاریف مختلفی از معماری به فراخور زمان خویش در ذهن داشتند؛ عده ای به جنبه های هنری توجه دارند، گروهی به جنبه های فنی و تعدادی به تلفیق هر دو توجه دارند ودر دورانهای جدید مسایلی مانند فضا ، زمان ، مکان، فلسفه ، انسان ، جامعه ،بوم شناسی، روانشناسی، تکنولوژی و… درست مانند بدن انسان که استخوانبندی دارد و بقیه اعضا و جوارح بر رو و یا درون آن قرار دارند و این استخوانبندی از اعضای بدن حمایت میکند، در ساختمانسازی هم سازه همین نقش را ایفا میکند.

نرم افزار طراحی سازه ETABS می تواند پیچیده ترین مدل های سازه را همراه با ذکر جزئیات دقیق آن ها مدیریت کند. شایان ذکر است که مجله مهندسی ساختمان و علوم مسکن طی نامه شماره 108161/18/3/ مورخ 22/05/1396 مدیریت کل محترم دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم, تحقیقات و فناوری با اعتبار علمی – ترویجی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است. تقسیم می شوند. هر یک از این گونه های مسکن دارای قوانین، استاندارد های مختلفی دارند و نیاز است هر معمار به آنها تسلط کافی داشته باشد. در حالی که معماران معمولاً وظیفه طراحی ویژگی های بصری یک پروژه را بر عهده دارند ، مهندسان سازه هنگام طراحی یک ساختمان بر قدرت ، دوام و ایمنی تمرکز می کنند. نکته ی بسیار مهمی که لازم است به هنگام طراحی رنگ در دکوراسیون فضای مورد نظر به خاطر داشت، این است که رنگ ها معمولا در فضاهای وسیع، غلیظ تر به نظر می رسند. هنگام ایجاد اتصال مفصلی از طریق پیچ و مهره، تنها یک ورق جان کافی است. در این نوع، اتصالات کاملاً به صورت صلب بوده و تیرها اجازه حرکت در هیچ جهتی را ندارند؛ این اتصال از طریق ورق زیر سری و روسری به عنوان نشیمن و نبشی صورت میگیرد.