طرح ساختمان اداری با رویکرد معماری پایدار در ایران

در این نوع معماری از معمولا طراحی های ساده تر و کم جزئیات تر می شود. این نوع معماری آسیب های ناشی از طراحی ساختمان بر منابع انرژی و محیط زیست را کاهش می دهد. طرح اولیه فرودگاه جدید امام خمینی و اولین طرح جامع شهری تهران نیز اشاره کرد.عبدالعزیز فرمانفرمائیان پس از انقلاب از ایران مهاجرت و ۳۵ سال آخر عمر خود را در خارج از ایران سپری کرد. از جمله این پروژهها میتوان به مرکز تجارت جهانی شیراز، مجموعه گردشگری پدیده کیش، طرح توسعه حرم حضرت معصومه، ساختمان مرکزی بانک توسعه صادرات ایران و ترمینال مسافری فرودگاه بینالمللی امام خمینی اشاره کرد. از میان این پروژهها ساختمانهای اولیه دانشگاه صنعتی شریف، ساختمان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرک تفریحی دریاکنار و سفارت ایران در پکن معروف هستند. از جمله این پروژهها میتوان به کتابخانه اسکندریه مصر، موزه ملی اسکاتلند، میدان ژاک کارتیه کانادا، کتابخانه کانسای ژاپن، طراحی شهری مونترال در سال ۲۰۰۰، بازسازی شهری سمرقند ازبکستان و طرح شهر جدید چانگلیوی چین اشاره کرد.بهرام شیردل در سال ۱۳۷۴ به ایران بازگشت. شیردل مدرک کارشناسی را از دانشگاه تورنتو و کارشناسی ارشد را از آکادمی هنر کرنبروک میشیگان کسب کرد.بهرام شیردل از معمارانی است که بهخاطر روابط بینالمللی خوب توانسته پروژههایی در کلاس جهانی طراحی کند.

تاریخ آموزش عالی در دوران نوین عموماً با تاسیس دارالفنون آغاز گردید. طولی نکشید که مدارس و موسسات برجسته آموزش عالی دیگر نیز همراه دارالفنون مشغول به کار گردیدند. تاسیس گردید » هنرکده « عالی صنایع پیشه و هنر در ابتدا با نام محل مدرسه مروی فعلی واقع در خیابان ناصر خسرو، کوچه مروی تاسیس شد. از امتیازات معماری ایرانی این است که هرگز از مکان هندسی همگن برای پوشش استفاده نشده و از اصطلاحات و نام چفدها (قوس) و طاقها و گنبدها در زبان فارسی پیداست که بیشتر به شکل بیضی و تخم مرغ و بات (بیز) توجه داشتهاند. گرچه محدودیتهایی که توسط عوامل بیرونی بر تصمیمگیری معمار اثر میگذارد در میان بیشتر معماران، یک واقعیت پذیرفته شدهاست؛ ولی در تاریخ معمارهای مهم و معروفی نیز وجود داشتهاند که بر روی کاغذ و بدون توجه به نیازهای جامعه یا حتی قوانین فیزیک، کار کردهاند؛ مانند جیوانی باتیستا پیرانسی و آنتونیو سنت-الیا. پاسیو در طراحی ساختمان مسکونی ،با معانی مشابه دیگری چون نورگیر و حیاط خلوت نیز شناخته میشود که مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است، امروزه بیشتر مردم به این درک رسیده اند که قسمتی از فضای داخلی خود را به ساخت پاسیو اختصاص دهند.

“غیرقابل تعویض” به معنای منحصر به فرد بودن و اینکه نمیتوان آن را با چیز دیگری جایگزین کرد. یکی معماری متاخر و دیگری معماری متعالی. ولی دیوارچینیهای مختلفی وجود دارد که یکی از آنها دیوار پیشساخته عایقکاری شده است. کاخ ورسای در فرانسه، فواره تروی در رم و کلیسای جامع سنت پل در لندن نمونه هایی از این نوع سبک معماری هستند. تکرار موجی: این نوع ضرب آهنگ عمدتا با استفاده از حرکت منحنی سطوح و خطوط به وجود می آید و از نوعی تناوب برخوردار است،شن های صحرا نوع کاملی از ضرب آهنگ موجی است. در واقع، آنها به این باور رسیده بودند که با ساخت سازه های مختلف می توانند عقاید فرهنگی و مذهبی خود را نیز نشان دهند و از ساختمان و سازه ها به عنوان نماد و یا سمبلی برای انتقال عقاید استفاده کنند. طراحی فنی ساختمان: طراحی اجزای مختلف یک ساختمان از لحاظ جنبههای فنی را شامل میشود.

پنجرهها و مبلمان با زمینه رنگ و سایز متوسط در مبلمان و پنجرههایی با سایز بزرگ شاهد آن هستیم که رنگ آنها با یکدیگر مخلوط میشود و از لحاظ تأثیرگذاری بر محیط غالب خواهند شد. نمای فضایی شب کمک می کند که اندازه آن با تغییر اندازه شبکه مطابق با جهت گیری باشد ، در قسمت غرب، نمای داخلی اجازه می دهد نور کمتری داشته باشد، در حالی که شمال اجازه می دهد تا بیشتر، و جنوب کنترل خود را برای تبلیغ یک سقف سبز را کنترل می کند. هر طراح معماری ضروری است که تسلط و آگاهی کافی در زمینه های فیزیک، ریاضی، کامپیوتر و طراحی داشته باشد تا بتواند در زمینه فعالیتش به موفقیت نسبی برسد. مجری طرح برای اینکه بتواند بیشترین سود را از ساختمان ببرد مصالح و آهن آلات بی کیفیت و ارزان با قیمت میلگرد پایین را برای کل ساختمان برآورد می کند. در عین حال که ساده می باشد از شکل های استوانه ای منظم و نا متقارن تشکیل می شود و اینکه از جزئیات کمتری استفاده می شود. برای اینکه دریابیم که طراح معمار کیست؟ اگر به ادامه مطلب “ طراح معمار کیست؟ طراح معمار یا آرشیتکت چه کسی است؟ به عقیده بسیاری یکی از مهم ترین و تاثیرگذار ترین افرادی که در صنعت ساختمان کشور فعالیت می کند، معمار یا آرشیتکت است.

معماری : به معنای معماری تک بنا ( مثلا خانه، مدرسه و … )، هدف از لفظ معماری در دانشکده ها همین بخش از معماری است که در دوره کارشناسی ارائه می شود و در دوره کارشناسی ارشد می توان سایر رشته ها را بر حسب علاقه انتخاب و ادامه تحصیل داد . 9- طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی. مهندس معمار در کنار طراحی بناها به طراحی و ساخت ماکت و طراحی معماری داخلی هم میتواند مشغول باشد. پروژه های معماری بنا بر اسکیلی که دارند توسط یک فرد معمار یا یک گروه بزرگ طراحی و اجرا می شوند. نرم افزار ارائه و انیمیشن : معمولا پس از سه بعدی سازی در نرم افزار های بالا جهت پرزانته و یا انیمیشن سازی معماری از نرم افزار های تخصصی ای چون لومیون، وی ری و …

وظیفه یک معمار فقط طراحی نیست و هر فردی که در رشته معماری فعالیت می کند می بایست بتواند شرایط اقلیمی، فرهنگی و نقاط قوت و ضعف هر پروژه را شناسایی کند. اما در شرایط فعلی که مردم قدرت خرید مسکن را ندارند، کاهش خرید مسکن نیز پیش بینی می شود. این رشته در مقطع کارشناسی 4 سال طول می کشد که قبل از شروع یک نیمسال به عنوان پیش نیاز ارائه می شود که جزو سنوات تحصیل نخواهد بود اما 8 واحد آن جزو واحدهای دوره حساب می شود. در گذشته های دور امکان فعالیت به عنوان معمار بدون پیش زمینه تحصیلی وجود داشت، اما در زمان حاضر که علوم معماری و دانش های جانبی آن ها پیشرفت فزاینده ای داشته، بدون تحصیلات آکادمیک امکان فعالیت به عنوان طراح معمار وجود ندارد. چرا که با بررسی تمامی نکات ریز رعایت شده در معماری سنتی، جامعه شناسان و یا باستان شناسان می توانند از نوعی فرهنگ و یا مسائل موجود در آن زمان کد گشایی کرده و پرده از حقایق بردارند و بتوانند فرهنگ و روابط زمان گذشتگان را رصد کنند.

آرشیتکت فردی است که در زمینه معماری تحصیلات آکادمیک دارد و طراحی معماری فضاهای مختلف را بصورت علمی فرا گرفته و بصورت حرفه ای این کار را انجام سایت starchitecture می دهد. ابعاد بیم BIM Dimensions داری مباحث و مراحل مختلف است که از 2D تا 7D میباشد که با اضافه کردن جزئیات به روند پروژه کمک میکند. برجهای به شکل بادبان، یادآور کشتیهای دریانوردی جهازات عرب است که به توربینها کمک میکند تا حدود 15 درصد از برق ساختمانها را تأمین کنند. 1- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراح های اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا. هر ساختمان تا حدی می تواند مشخصات یک ساختمان سبز را داشته باشد.همانطور که از اسم این عبارت پیداست معماری سبز باید ترکیبی از ساختمان و طبیعت سبز باشد ، به ارتباط این دو می توان این عبارت را نسبت داد.

رشته مهندسی معماری و عمران در بازار کار تعامل خوبی دارند ولی در دوره آموزش دانشگاهی؛ نظام آموزشی و دروس کاملا متفاوتی دارند. ولی با توجه به پیشرفت ساخت و سازهای مسکونی، تجاری، فرهنگی و غیره بازار کار خوبی منتظر فارغ التحصیلان است. در مهر ماه 1318 بنا به توصیه و حمایت اسماعیل مرآت وزیر فرهنگ وقت، دانشکده هنرهای زیبا به جای مدرسه کمال الملک و مدرسه ابتدا با سه شعبه معماری، نقاشی و مجسمه سازی در محل » هنرکده « . محل و مشخصات کاربری ها (برای ساختمان مسکونی مثلا آشپزخانه، اتاق خواب، هال، اتاق نشیمن و …) در این نقشه ها مشخص خواهد شد و در ادامه نقشه های سازه که توسط مهندس محاسب که یک مهندس عمران (و یا مهندس معمار برای ساختمان های کوچک) است، طراحی می شوند.

در ایران اما مسجدها شامل ۴ ایوان بودند که هر کدام به قسمتهای مختلفی از حیاط مسجد باز میشدند. چهار ساختمان درختکاری شده در حیاط داخلی را شامل می شود. هدف رشته معماری اسلامی در واقع طراحی فضاهایی میباشد که جدا از طراحی بنا، معماری، شهرسازی و معماری داخلی بنا، به مسائل اسلامی از جمله دیدگاههای اسلامی و رعایت اصول اسلام تاکید مینماید. او در ۲۴ سالگی و پس از فارغالتحصیلی از رشته معماری دانشگاه تهران در مسابقهای برای طراحی نمادی ایرانی اسلامی از «ایران مدرن» شرکت کرد. او مدرک لیسانس در رشته معماری و فوق لیسانس شهرسازی را از دانشگاه لیورپول و دکترای معماری در مناطق خشک و گرم را از دانشگاه ژنو دریافت کرد.داریوش بوربور را «پدر شهرسازی نوین» ایران میدانند. از درخشانترین طرحهای داریوش بوربور طرح نوسازی اطراف حرم مطهر امام رضا و طراحی بازار رضای مشهد است.داریوش بوربور علاوه بر معماری و شهرسازی به مطالعات محیط زیستی، نقاشی و مجسمهسازی نیز علاقه دارد. نمای سیمانی از نما هایی است که قیمت آن از اجرایش ارزانتر است سرعت اجرای این نما بالا ست و در کم ترین زمان انجام میشود نمای سیمانی مقاومتی در برابر حریق دارد و درصد بروز آتش سوزی از انتشار آن جلوگیری می کند.

بسیاری از مهندسان بر این باور هستند برای جلوگیری از شوک به افراد در هنگام ورود به ساختمان ، بهتر است درجه حرارت ورودی ها را در تابستان 4 تا 6 درجه بالاتر از درجه حرارت اداره در نظر گرفت. قطعا شروع کار هر فرد در دنیای معماری کارآموزی در همین زمینه است، بنابراین باید آمادگی داشته باشید تا این چنین فعالیت حرفه ای خود را آغاز کنید. هر کسی اگر بخواهد می تواند در رشته مهندسی معماری تحصیل کند اما فعالیت و در نهایت موفقیت در دنیای معماری نیازمند برخورداری از قدرت تجسم و خلاقیت است که این موضوع برای همه امکان پذیر نیست.

دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت فنی و مهندسی اجرایی و کاربردی است. دانشکده هنر های زیبای دانشگاه تهران : قبل از دانشگده هنرهای زیبا، تنها مدرسه قابل اعتنا و موثر هنری در دوران معاصر، مدرسه کمال الملک بود که با کنارهگیری و در گذشت این استاد نقاشی، به مدرسه صنایع پیشه و هنر تبدیل شد. او چند سال به تدریس در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول بود.از فرمانفرمائیان آثار بسیار زیادی بهجایمانده است. دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی هر ساله اقدام به پذیرش دانشجو معلم جهت استخدام در وزارت آموزش و پرورش و تدریس در هنرستان می کند . اگر این افراد در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. سابقا با ساختن ماکت حجم ساختمان به کارفرما ارائه می شد ( و هنوز در جریان است ) ولی امروزه با آمدن نرم افزار های سه بعدی این کار با آنان انجام می شود و در بازار کار جایگاه ویژه ای دارد . علاوه بر طراحی دستی، ماکت سازی نیز از اهمیت ویژه ای برای افرادی که می خواهند در این حوزه فعالیت کنند، برخوردار است. سه بعدی و مدل سازی حرفه ای : در رشته معماری جهت ارائه کار از روش های متفاوتی استفاده می شود .

معماری ساختمان، هنر و دانش توسعه یک طرح خوب و مهارت به ثمر رساندن آن طرح در قالب یک ساختمان واقعی است. در ارجاع به CPUهای امروزی، اصطلاح «انباره» به ندرت استفاده میشود و در هزاره جدید به آن «ثبات» گفته میشود. در اصطلاحات معماری به هنرمندان یا آثاری گفته میشود که ماهیتی نوآورانه، تجربی یا رادیکال دارند. معماری منظر : مربوط به حیطه طراحی سایت های وسیع مثل پارک ها، حیطه های سبز شهری و … از اواسط ده ۶۰ فعالیتهای ساختمانی در کلیه قسمتها آغاز و متعاقب آن کارخانجات تولید مصالح ساختمانی تجدید حیات نموده و در پی آن شرکت شیمی ساختمان توانست گام بزرگی برداشته بطوریکه در حال حاضر در پروژه های بزرگ عمرانی مشارکت و فعالیت قابل قبول داشته است.