مصالح و تجهیزات ساختمان

به عضوهایی که تحت تاثیر بارهای جانبی در صفحات داخلی خود قرار میگیرند، اعضای برشی میگویند. به دلیل عدم تاثیر حالت حدی بهرهبرداری بر روی ایمنی سازه، الزامات مربوط به آن نسبت به الزامات حالت حدی نهایی انعطافپذیرتر هستند و معمولا سختگیری کمتری روی آنها میشود. در طراحی به روش مقاومت مجاز، محاسبه مقاومت نهایی یک المان یا عضو سازه، بدون توجه به نحوه تعیین ترکیبات بارگذاری (ASD یا LRFD) و به همان روش قدیمی انجام میگیرد. در داخل سازه، مقبرههای خالی ممتاز محل و شاه جهان قابل مشاهدهاند. همانطور که دیدید معماران معروف جهان هر کدام مسیر خود را برای رسیدن به موفقیت داشتهاند. اگر پاسخ شما به سوال بالا بله است و هیچگاه نظر شما عوض نمیشود، به عنوان یک شخصی که سال هاست مشاور بسیاری از شرکت ها و مهندسان عمران معروف هستم میتوانم بگویم که همین الان این صفحه را راها کنید و از رشته عمران بیرون بروید.زیرا نه تنها این آموزش ایتبس به درد شما نمیخورد بلکه تمامی آموزشهای ایتبس جهان را هم برای شما جمع آوری کنیم ، باز هم شما به عاقبت خوشی نمیرسید. افزایش خلاقیت، افزایش ذوق هنری، طراحی بنا و اجرای کار یادگیری نرم افزارهای مرتبط و افزایش توانایی کار گروهی از جمله مهارتها و تواناییهای کسب شده در اين رشته است.

4. اگرچه در اين پژوهش ناكارآمدي تحليل هاي استاتيكي غيرخطي در برآورد دقيق رفتار لرزه اي سیستم سازه ای با دیوار باربر بوضوح ديده مي شود ولي اين مقايسه نمي تواند در مقام يك مطالعه قطعي و جامع باشد كه نشان دهنده ناكارآمد بودن تحلي لهاي استاتيكي است. ممکن است در برخی از سازه اعضای سازه ای و یا در کل سازه قبل از اینکه تنش ها بر اساس معیار مقاومت به حد تنش تسلیم برسند ، با در نقاط مختلف سازه مفاصل پلاستیک تا آستانه انهدام پیش رود ، کمانش و یا ناپایداری رخ بدهد که در این صورت معیار کنترل کننده طراحی ، پایداری سازه خواهد بود. یکی از نمونه های خاص در حوزه نئوکلاسیک، تئاتر ارتش سرخ مسکو است. کتاب «معماری کامپیوتر: رویکرد کمّی» (Computer Architecture: A Quantitative Approach) نوشته جان هنسی (John L. Hennessy) و دیوید پترسون (David A. Patterson) نیز یکی از منابع اصلی و با کیفیت در زمینه معماری کامپیوتر محسوب میشود.

2. آیا جوش اتصال بال به جان به درستی انجام شده است؟ آیا واقعا فکر میکنید که نرمافزار ایتبس به تنهایی حلال تما مشکلات است؟ آیا نوع طراحی در هزینهها تأثیر دارد؟ مزايا و معايب اين دو نوع تحليل را مي توان به اختصار ب هگونه اي كه در زير بيان شده است برشمرد. حالا، وقت آن است که عمیق تر به بررسی انواع معرفی شده ی ساختمان بپردازیم. در آموزش ایتبس بیان کردیم که یکی از مهم ترین معیار هایی که باز هم در طراحی سازه های فولادی بایستی مورد توجه قرار گیرد ، معیار تغییر مکان میباشد.در سازه های فولادی به علت بالا رفتن مقاومت فولاد ، عموما طراحان اعضا و مقاطع را ظریف و لاغر طراحی میکنند که حاصل آن کاهش ممان اینرسی میباشد.در دهانه های بزرگ که در آن ها از این مقاطع نازک وظریف پوشانیده شوند ، تغییر مکان ناشی از بار های زنده و مرده آفزایش مییابد که خود این ها نیز باعث ایجاد ترک میشود در سقف ها میشود.

ساختمان سازی از زمان های قدیم به عنوان یک صنعت به کار برده می شده که امروزه با توجه به ورود تکنولوژی به صنعت ساختمان سازی، زمان کوتاه تری جهت ساخت ساختمان در نظر گرفته سایت starchitecture می شود. پس با نتیجه گیری از موارد گفته شده در ما طراحان به سیستم های سازه ای با دیوار باربر جهت انتقال بار های قائم ( به عبارت دیگر وزن سازه ) به پی و فونداسیون نیاز مند هستیم.اما اشتباه نکنید تا اینجای کار ما دیوار های باربر را نشناخته ایم و نیاز مندیم تا موارد مهم تری را بررسی کنیم. و اگر از ابتدا پاسخ شما به سوال بالا خیر است و اعتقاد دارید که نرمافزار ایتبس و آموزش ایتبس به تنهایی هیچگاه کارساز نیست ، به شما تبریک میگویم.چون تنها چند قدم کوچک تا اینکه بهترین طراح سازه ای (چه طراحی سازه بتنی و چه طراحی سازه فولادی ) شوید فاصله دارید. اما گارانتی مواد و مصالح ربطی به پیمانکار ندارد و شما برای این موارد لازم است که مستقیماً از کارخانه تولید کننده و یا توزیع کننده گارانتی بگیرید که البته این گارانتی، دیگر شامل هزینه نصب نمی شود. امروز استفاده از دیوارهای پیش ساخته یا پانلهای کامپوزیت هم در ساختمانسازی برای کاهش زمان و هزینه ساختمانسازی مورد اقبال است.

در طراحی نمای این ساختمان مسکونی عمده مترایل به کالر رفته آجر و سنگ می باشد.در این پروژه ایجاد تنوع و پرهیز از صلب بودن نما به وسیله غیر هم سطح نمودن سطوح اصلی بصری و ایجاد حجم در سمت تراس ها با توجه به فاکتور اقتصاد و ایجاد هماهنگی با نماهای مجاور با تلفیق سنگ و آجر و روح بخشی به آن به وسیله نورپردازی صورت پذیرفته است. فلیپفلاپها با هر پالس ساعت تغییر وضعیت میدهند که حاصل آن یک عدد دودویی است. کلماتی هستند که ما مهندسان عمران از ترم ۳ و ۴ دانشگاه به طور مرتب با آن ها سروکار داریم. 3. در مرحله ی سوم شاهتیر ها که بارهای ثقلی را از سقف گرفته اند به دو سر تکیه گاه خود یعنی محل حضور ستون ها منتثل میکنند. سازه سنتی: بر خلاف سایر سازه ها ساخت سازه سنتی بیشتر از اینکه طبق محاسبات علمی صورت گیرد، بر مبنای تجربه بوده و تمام آیین نامه های اجرایی و محدودیت های مربوط به آن طبق آمار و تجربه شکل گرفته اند.تعداد طبقات در این سازه ها در هر شرایطی حداقل دو طبقه با ارتفاع 8 متر از سطح زمین تعیین شده و در طراحی و اجرای پلان معماری تمام محدودیت ها و ضوابط باید مورد توجه قرار بگیرند.

ساختمان هایی که به طرز عجیبی پیچ خورده و قوس دار هستند و یا به زاویه ای تکیه داده اند که باورش برای هر بیننده ای سخت است از این سبک تبعیت می کنند. نکات طراحی در مورد تمامی سیستم باربر سازه ای ! پرمایگی (اشباع)، سومین صفت رنگ است و میزان خلوص فام آن را مشخص میکند (گاه واژهٔ شدت را در این مورد به کار میبرند). تعیین تنش مجاز در روش ASD بسیار ساده بوده و بر اساس مفهوم ضریب ایمنی است. حالات حدی، مرز بین عملکرد مناسب سازه بر اساس معیارهای طراحی و احتمال شکست آن (سطح اطمینان) را مشخص میکنند. جزوه اولین مصالحی است که بشریت از آن برای ساخت سرپناه استفاده کرده است. این دانشگاه تراز اول ازدیرباز به تربیت مهندسیت عمران تراز اول مشهور بوده است.در تحقیقی جالب که خود این دانشگاه بیان کرد از ۵۶۰۰ مهندس عمرانی که در سرتاسر جهان در مهمترین پروژههای عمرانی شرکت کرده اند ، در حدود ۱۲۰۰ نفر آن ها در مقطعی از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. این شرکت با دیوانه بازی های آقای اشرف حبیب الله روز به روز پیشرفت کرد تا آن جا که در کمتر از ۳۰ سال توانست بیش از ۳۰۰ شعبه در نقاط مختلف جهان راهانداری کند.در این آموزش ایتبس ما به نرم افزار ایتبس میپردازیم اما میتوانیم بگوییم که ETABS تنها نرمافزار این شرکت نیست و نرمافزارهای قدرتمندی مثل CSiBridge, SAFE, and CSiCOL, ETABS and SAP2000 از محصولات دیگر این شرکت هستند.

معیار پایداری در طراحی سازه های فولادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.زیرا به علت بالابودن مقاومت فولاد اغلب اعضا در سازه های فولادی دارای مقاطع ضعیف و لاغر خواهند بود و این اعضا به آسانی در معرض ناپایداری موضعی و یا کلی قرار میگیرند. طراحی سازه (تعیین پیکربندی، ابعاد و مشخصات اجزا) باید به گونهای باشد که در طول عمر کاربری، اعضا و اتصالات به هیچ یک از حالات حدی نرسند. همچنین در سال ۲۰۰۷ در کالبفرنیای آمریکا تحقیق جالبی در این باره انجام شد و نمونه ای در مورد سیستم سازه ای با دیوار باربر تهیه گردید.نمونه سیستم سازه ای با دیوار باربر مورد بررسي در اين تحقيق بر اساس متد ارايه شده توسط دپارتمان توسعه مسکن و شهرسازي آمريکا انتخاب گرديده است و توسط نرم افزارAbaqus مورد تحلیل قرار گرفت که این مدل های سیستم سازه ای با دیوار باربر داراي ابعاد و مشخصات نشان داده شده در شکل زیر میباشند. هر سیستم باربر از یک سشیستم پایه برای تحمل بار های قائم و یک سیتسم جانبی برای تحمل لار های جانبی تشکیل شده است.استاندارد ۲۸۰۰ ایران چهار سیستم باربر سازه ای ، سیستم سازه ای با دیوار باربر ، سیستم قاب ساده ، سیستم قاب خمشی و سیستم دوگانه را به رسمیت شناخته است.

پس از تخریب و گودبرداری، با اجرای فوندانسیون ساخت واحدهای مسکونی و تجاری آغاز می­شود. در سال ۱۹۶۹ پروفسور اشرف حبیب الله عنصر اصلی شرکت CSI و متخصصان دانشگاه Berkeley به تحقیقی جالب دست زده اند که پس از ۶ سال خروجی این تحقیق نرمافزاری به نام ایتبس شد. واژه CSI مخفف عبارت Computers and Structures, Inc میباشد.بسیاری از ما مهندسین عمران سوداری تحصیل در بهترین دانشگاه مربوط به رشته مهندسی عمران را در سر خود داریم.شاید دانشتن این نکته برای شما جالب باشد که ، به جرئت میتوانیم بگوییم بهترین دانشگاه در حیطه مهندسی عمران دانشگاه Berkeley در California آمریکا میباشد. تزیینات و نحوه ساخت این مقبره در واقع نقطه عطفی در معماری آن دوران بود؛ به این شکل که سبکی جدید را در معماری بهوجود آورد که از معماری سلجوقی جدا شد.گنبد سلطانیه شامل هشت ایوان و هشت مناره است که به نظر میرسد از هشت در بهشت (ابواب البر یا درهای نیکی) الگو گرفته باشند. این که چرا معماران تصمیم بر مخروطی ساختن این سازه گرفتهاند نامعلوم است اما برای بعضی مردم یادآور معماری آشوریها و بابلیهای باستانی است. اساساً آنچه در معماری ایرانی باستان مورد توجه بوده آمیزش هنر، فرم، امنیت و آسایش در بناهایی است که توسط معماران ایرانی خلق گردیده و ترکیب ذوق، استعداد و مهندسی تفکیک فضا در تمامی آثار معماری باستانی ایران به چشم میخورد.

اين در حاليست كه در انجام تحليل هاي ديناميكي غيرخطي از طيف پاسخ نمي توان استفاده كرد و به زلزله نياز است. در ساختمانهای بلند اسکلت فلزی مرکب از تیر و ستون، استحکام و مقاومت آنها در مقابل نیروهای جانبی (باد و یا زلزله) بستگی به درجهی گیرداری اتصالات تیر و ستونشان دارد. سامانهی باربر جانبی قسمتی از کل سازه است که برای تحمل بارهای جانبی ناشی از باد و زلزله به کار گرفته میشود. بهترین محل قرارگیری تراس در پلان معماری، چه در ساختمانهای شمالی و چه در ساختمانهای جنوبی، مشرف به حیاط و در ارتباط مستقیم با آشپزخانه است. علاوه بر این، بهترین منابع یادگیری، نرم افزارهای تخصصی و چک لیست طراحی سازه های فولادی را نیز معرفی میکنیم. طراحی مناسب ، موانع روند کار را به حداقل می رساند. به دلیل اهمیت بالای مبحث طراحی سازهها، استانداردهای بینالمللی و ملی متعددی برای اجرای صحیح روند طراحی ارائه شدهاند.

آنچه كه مي تواند رفتار واقعي تري از سازه ها را به هنگام وقوع زلزله نشان دهد نتايج حاصل از يك تحليل ديناميكي غيرخطي است . «طراحی حالت حدی» (Limit State Design)، یکی از روشهای طراحی مهندسی سازه است. اگر گیرداری بین تیر و ستون موجود نباشد و مثال اتصالات نزدیک به حالت مفصلی باشند، با وارد شدن نیروهای جانبی، زاویهی بین تیرها و ستونها تغییر خواهد کرد و ساختمان به یک طرف متمایل میشود. اگراتصالات بین تیر و ستون طوری مستحکم باشند که زاویهی میان آنها تغییر نکند، ساختمان میتواند نیروهای جانبی را تحمل کند و از حالت شاقولی خارج نشود. به طور کلی، تمرکز حالت حدی بهرهبرداری، بر روی طراحی برای راحتی افراد و تجهیزات درون سازه تمرکز میکند. با آنکه نما وظیفه داشت حایلی بین انسان و تهدیدهای خارجی باشد، ولی میبایست نقش ارتباط میان درون و بیرون، خصوصی و عمومی، خلوت و شلوغ، مصنوعی و طبیعی را ایفا کند. این خصوصیات همگی در درون شیرآب سرکوب شده است.

در این صفحه، فهرستی از مقالات منتشر شده در «نشریه های علمی مهندسی عمران و سازه» که برخی از آنها پیش از این به زبان فارسی ترجمه شده اند، نمایش داده شده که با مراجعه به هر یک از آنها، می توانید متن کامل مقاله انگلیسی همراه با ترجمه فارسی آن را دریافت فرمایید. اگر پاسخ شما به سوال بالا بله هست و ما میتوانیم نظر شما را عوض کنیم میتوانم بگویم که نگران هیچ چیز نباشید، شاید یکم زمان بر باشد ولی موفقیت شما را خود من تضمین میکنم. این سبک در زمان ناصرالدین شاه در نیمه دوم قرن نوزدهم میلادی معماری ایران را تحت تاثیر خود قرار داد.

۱۲ انتخاب گردید كه از تركيب ديوارهايي با اشكال T و L بوجود میآمدند.در طراحي مدلها، اين سيستم ساختماني از نوع ديوارهاي باربر قلمداد شده است و با توجه به ساختار پانلها، سيستم مقاوم در برابر بارهاي جانبي آن از نوع ديوارهاي برشي بتن مسلح معمولي فرض مي شود. در هر یک از انواع سازههای فولادی، شرایط بارگذاری مورد انتظار متفاوت است. به طور کلی در علم طراحی سازه ما با سه سازه متفاوت سر و کار داریم. در بحث دکوراسیون داخلی از سبک های مختلفی پیروی می شود که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و تاثیری متفاوت بر فضا می گذارند.