10 تا ازشهرسازان تاثیرگذار در جهان

جین راهپیمایی‌های پاکسازی محله‌های فقیر نشین را ترتیب داد و بر تلاش‌های رابرت موزس برای پیشی گرفتن از محله «گرینویچ ویلج» خود متمرکز شد. او محله ها را به عنوان زیستگاه، پروژه های با کاربری مختلط، فرصت های جامعه سازی از پایین به بالا و اقتصاد شهری می بیند.

لینچ، یک برنامه‌ریز شهری و نویسنده آمریکایی، از نقشه‌برداری ذهنی حمایت می‌کند که ادراک فرد را بهبود می‌بخشد. آثار او شکلی ادراکی از محیط‌های شهری را به تصویر می‌کشد و کتاب او، «تصویر شهر» اثری مهم در این زمینه است.

دنیل برنهام

راج روال

رم کولهاس، برنده جایزه پریتزکر در سال 2000، یک معمار انقلابی، شهرساز، روزنامه‌نگار و مقاله‌نویس شهری هلندی است که در دنیای معماری شهرت دارد.

گوردون کالن، معمار و طراح شهری انگلیسی، یک محرک و توسعه‌دهنده مهم طراحی شهری بریتانیا پس از جنگ بود.

فردریک لا اولمستد

#شهرسازی #معماری

فناوری


منبع: https://memaripedia.com/10-%D8%AA%D8%A7-%D8%A7%D8%B2%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86/

جین جیکوبز

او روی ساخت اولین و قدیمی‌ترین سیستم سازمان‌یافته پارک‌های ملی و پارک‌وی در بوفالو، نیویورک، و قدیمی‌ترین پارک ایالتی کشور، رزرواسیون نیاگارا در آبشار نیاگارا، نیویورک و یکی از اولین شهرهای برنامه‌ریزی شده این کشور کار کرده است.

تئوری های طراحی او زمانی به واقعیت تبدیل شد که او یک شهر کارگری متشکل از 40 خانه در پساک، نزدیک بوردو، با تقلید از مفهوم تولید خودرو در خط مونتاژ، ساخت. ایده های او در کل یک شهر “چندیگار” هند، که “شهر برنامه ریزی شده” نامیده می شود، اعمال شده است.

جان گهل

جین در کتاب خود، «مرگ و زندگی شهرهای بزرگ آمریکا» پیشنهاد کرد که نوسازی شهری/ پاکسازی زاغه‌نشینان به ساکنان شهر احترام نمی‌گذارد و آن چیزی نیست که شهرها می‌خواهند، بنابراین بر روش‌های برنامه‌ریزی مبتنی بر جامعه تأکید می‌کند.

او یکی از حامیان جنبش Townscape بود که به دنبال ایجاد روشی برای طراحی شهری با به چالش کشیدن مدرنیست ها و برنامه ریزی باغ-شهر در شهرهای جدید پس از جنگ در انگلستان بود. علاوه بر کارنامه تأثیرگذارش به عنوان یک نظریه پرداز شهری، او به خاطر نقاشی های بصری زیبایش که بازنمایی او از محیط شهری بود، ستایش می شود.

یان گل معمار و شهرساز معروف دانمارکی است که «شهرها برای مردم» را خلق کرد. او به تغییرات تدریجی و مترقی شهر اعتقاد دارد. گل در کتاب «فضاهای عمومی، زندگی جمعی» توضیح می دهد که چگونه تغییرات جزئی، کپنهاگ را از شهری تحت سلطه خودروها به شهری تبدیل کرده است که عابران پیاده نیز می توانند آزادانه به آن دسترسی داشته باشند.

قدرت او بازی مقیاس و بافت، ریتم و هندسه، مدولاسیون های نور است که فضاهای به هم پیوسته را ایجاد می کند. او برای ترویج صنایع دستی، فناوری ساختمان های جدید و حساسیت محیطی کار می کند.

برنهام کمک قابل توجهی به طرح های جامع شهر، بهبود مناظر شهری شیکاگو، مرکز شهر واشنگتن دی سی، مانیل و باگویو و موارد دیگر داشته است. او علاوه بر شهرنشینی از معماری آسمان‌خراش‌ها و مراکز خرید الهام گرفت.

لوکوربوزیه بنیانگذار جنبش مدرنیستی و هنرمند، سازنده، نقاش، شهرساز و نویسنده ای بود که معتقد بود «معماری ابزاری اقتصادی و سیاسی است که می تواند محیط را با طراحی معماری و برنامه ریزی شهری تغییر دهد».

رم کولهاس

کوین آ. لینچ

فردریک لا اولمستد نقش مهمی در توسعه پارک مرکزی شهر نیویورک داشت. او به طور گسترده به عنوان “پدر معماری منظر آمریکا” شناخته می شد. فردریک معتقد بود که یک پیاده روی زیبا در پارک می تواند افسردگی و سبک زندگی کم عمق را درمان کند. او در قلب شهرهای آمریکا مناظر تفریحی و فرهنگی گسترده ای خلق کرد.

او در افزودن بیش از 400 مایل مسیر دوچرخه سواری و اولین مسیرهای دوچرخه سواری محافظت شده از پارکینگ در آمریکای شمالی و ایجاد بیش از 60 میدان در سراسر شهر موفق بوده است.

لوکوربوزیه

دانیل برنهام تأثیرگذارترین چهره در حرفه معماری آمریکایی و یک معمار و شهرساز آمریکایی بود.

راج روال میراث سنتی هند را با نحو معاصر، که بیانگر فرهنگ و واژگان مدرن او است، به زیبایی ترکیب کرده است.

او برای بهبود زیبایی‌شناسی بصری شهرها کار کرد و فرآیند دریافت ورودی‌های حسی از محیط اطراف توسط مردم هنوز هم امروزه به طور گسترده در مطالعات و تحقیقات طراحی شهری استفاده می‌شود.

جانت یک صدای پیشرو در سیاست حمل و نقل شهری است، به دلیل طراحی مجدد دگرگون کننده خیابان های نیویورک و اجرای سریع استراتژی های شهرنشینی مورد تحسین بین المللی قرار گرفته است.

ژانت سادیک خان

بسیاری از شهرسازان تأثیرگذار در سراسر جهان به شکل گیری دنیایی که ما می شناسیم کمک کرده اند.

دهکده بازی های آسیایی او، واقع در دهلی نو، هند، اولین در نوع خود است و از بافت شهری جیزلمر الهام گرفته شده است. این به منظره شهری دهلی پویایی جدیدی بخشید.

گل همچنین درصدد ایجاد شهرها، محله‌ها و مکان‌هایی است که مردم سلامت و رفاه خود را کنترل کنند و بتوانند در زندگی روزمره خود تصمیم‌های معنادار و آگاهانه بگیرند.

کولهاس همراه با پروژه های قابل توجهی مانند کتابخانه عمومی سیاتل، Euralille (یک محله شهری در مرکز لیل، فرانسه) و Kunsthal (یک فضای نمایشگاهی)، کتاب “S, M, L, XL” را منتشر کرده است. کتاب مقدسی برای شهرنشینان در سراسر جهان و «Delirious New York» که به پرفروش‌ترین نظریه شهری تبدیل شد.